Odvolání Zemana je problematické, ale nikoliv nemožné. Rozloučíme se s ním v brzké době?

Senátní výbor schválil usnesení o neschopnosti prezidenta České republiky Miloše Zemana a měl by prý nést zodpovědnost za ostudu, co tu spáchal.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Předseda Pavel Fischer, který je hlavou senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, schválil minulý týden dokument, který vyslovuje neschopnost Miloše Zemana na postu prezidenta republiky. Nyní se akorát čeká, zda usnesení schválí také komora parlamentu a poslanecká sněmovna. V případě, že by k tomu došlo, prezidentovy funkce převezme premiér, vedoucí senátu a předseda dolní komory parlamentu. Cesta pro odstranění Zemana je však problematická. 
Je nekompatibilní a ohrožuje Českou republiku

Cestu pro odvolání prezidenta z jeho úřadu je možné provést několika způsoby. V základním zákonu stojí, že horní komora může se souhlasem sněmovny podat žalobu k Ústavnímu soudu v několika případech jako je velezrada nebo hrubé porušení ústavního pořádku. Slovem velezrada se pak myslí takové jednání prezidenta, které je v rozporu s celistvostí republiky nebo s jejím demokratickým řádem. V takovém případě pak může Ústavní soud rozhodnout, jestli prezident musí opustit svoji funkci. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Senátoři se tak rozhodli pro druhou možnost. Pokud prezident není schopný vykonávat svoji funkci ze zdravotních důvodů, musí to převzít někdo jiný. Jeho zdravotní stav podle Pavla Fischera není dostatečně způsobilý na to, aby zůstal na postu prezidenta do konce období. Špatné zdraví prezidenta však doplňuje soustavné porušování ústavy, které chtějí senátoři také dořešit. Nemalým skandálem byla například kauza s Vrběticemi, kdy podle hlavy senátu ohrozil bezpečnost státu. 

Kde je ukrytá pravda

Z vyjádření senátorů k podaní usnesení o neschopnosti prezidenta bylo vidět, že jim jde o jeho konkrétní činy z minulosti. Některé Zemanovy výroky totiž podle nich nebyly v souladu s jeho slibem a s Listinou základních práv a svobod. Zmínil se také o Vrběticích, kdy vysloveně ohrozil bezpečnost České republiky. Vyplývá z toho, že senátoři konají na základě jeho porušení ústavního pořádku a nikoliv tedy kvůli jeho zdraví a neschopnosti. Proto v této závislosti vznikají problémy a svržení prezidenta je obtížné. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Žaloba na prezidenta Zemana vznikla již v roce 2019 a dokládá jeho přečiny vůči ústavě velmi přesvědčivě. Takovým hlavním bodem, o který se celá kauza začala opírat, je například snaha prezidenta nabourat parlamentní formu vlády. V dokumentu je toho ale více, obsahuje totiž sedm dalších nepřípustných činů, jichž se Zeman údajně dopustil, a horní komora parlamentu je považuje za porušení ústavy. Text vznikl v úzké spolupráci mezi několika ústavními právníky a celá situace bude mít jistě brzy dohru.

Zdroj: Senát ČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 331 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Rodina zrekonstruovala trup starého letadla na přepychový pojízdný karavan. Kreativitě se meze nekladou
JakZdravě.cz
Proč je peeling tak důležitý
VědaŽivě
Co se děje s tělem při absenci spánku? Zpravidla jde o závažné důsledky, které mohou být v některých případech fatální
ArmádníZpravodaj
Projekt Stargate zkoumal možnosti čtení myšlenek pro vojenské účely