Omikron se dá často vyležet. Důležitý je pohyb, tekutiny a vitamíny

Samostatné domácí léčení omikronu je v současném vývoji pandemické situace stále častější.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Domácí léčení mírného průběhu nemoci covid-19 způsobené variantou omikron je možné stejnými prostředky jako doposud. Lidé používají paracetamol či ibuprofen. Užitečné jsou také vitamíny C a D, pít hodně tekutin a hýbat se. Pro omikron se doporučuje několikrát denně takzvaná „procházka po bytě“. Dlouhé ležení totiž nemoc spíše zhoršuje. O léčbě omikronu informoval server Lidovky.

Pětina bez příznaků

Ve variantách covidu se bez testu nevyzná ani odborník. Zhodnocení příznaků nic nenapoví. „U omikronu nedochází tak často ke ztrátě chuti a čichu a kvůli tomu je rozlišení složitější,“ sdělil Pavel Dlouhý, předseda Společnosti infekčního lékařství České společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Stanovení varianty koronaviru PCR testem je zásadní pro volbu správné léčby. Na omikron například neúčinkují monoklonální protilátky, kterými se léčí delta.

iZdroj fotografie: Depositphotos
PCR testování

Lékař Lukáš Pollert sdělil Událostem247, co funguje u něj: „Já mám zkušenosti s těmi nemocemi spíše, až když se něco pokazí a lidé skončí v nemocnici. Normálně si však lidé brali vitamíny, inhalovali nebo brali léky na dekongesci. Když mě bolí hlava, tak si vezmu brufen a paralen,“ uvedl.

Až 20 procent nakažených koronavirem je bezpříznaková. Příznaky jsou navíc těžko rozeznatelné od běžného nachlazení nebo chřipky. Infekce se projevuje suchým dráždivým kašlem, dušností, bolestí či škrábání v krku a rýmou. Dále se objevuje horečka, únava, malátnost, bolest svalů, bolesti hlavy, průjem, nechutenství, nauzea a zvracení. Občas i ztráta čichu a chuti.

Okamžitá kontrola

Pokud má člověk podezření na přítomnost nákazy, měl by ihned kontaktovat svého praktického lékaře a objednat se na případnou kontrolu v ordinaci. Lékař následně rozhodne o hospitalizaci. V případě, že se nejedná o vážný průběh, pošle většinou lékař pacienta na domácí léčení. Pro takové účely je vhodné do domácí lékárničky pořídit paracetamol, ibuprofen, kyselinu asetylsalicylovou (aspirin). Zkrátka léky na potlačení horečky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Čekárna u lékaře

Uvedené léky můžete kombinovat. Ale pozor, paracetamol s jedním z dalších uvedených léků proti horečce, bez předchozí porady s lékařem, nelze kombinovat. Jedná se o ibuprofen, kyselinu acetylsalicylovou a metamizol, uvedl portál Infekce. Na potlačení kašle je pak dobrý Stoptusin, Sinecod či kodein. Nemocný by měl také věnovat pozornost dostatečnému příjmu tekutin. Zásadní je i pravidelný přísun jídla, pro doplnění energie a pohyb. Nakažený člověk by se také měl izolovat od zbytku domácnosti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články