Stát eviduje přes 140 podezření na úmrtí v souvislosti s očkováním proti covidu-19

Státní ústav pro kontrolu léčiv eviduje přes 140 případů nahlášených úmrtí, ale i nežádoucích účinků ve spojitosti s vakcinací proti koronaviru.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Až 148 podezření na úmrtí, a to v souvislosti s očkováním proti covidu-19, povětšinou nahlásili rodinní příslušníci. Takové číslo eviduje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). „Hlášení podezření na nežádoucí účinky vakcíny se pravidelně vyhodnocují v celé Evropě, citoval web Echo24 Irenu Storovou, ředitelku ústavu pro lékovou kontrolu.

Laici hlásí, zdravotníci vysvětlují

Podle Daniela Dražana, vakcinologa a dětského lékaře, je potřeba informace více vysvětlovat. „Já si myslím, že informovat o nežádoucích účincích vakcín je potřeba. Možná chybí přesnější vysvětlování. Tady si pořád lidé povídají o cévních příhodách, možná je to nedostatečně pochopeno. Riziko nežádoucích účinků je, avšak velmi vzácné. Naproti tomu riziko nakažení a případného těžkého průběhu je velmi vysoké,“ sdělil Dražan pro Události247.

iZdroj fotografie: Unsplash
Statistiky

Výsledky těchto evropských hlášení publikuje SÚKL na svém webu. Více nežádoucí účinky hlásí laici, než lidé ze zdravotnictví. Ze 17 milionů dávek vakcíny podaných u nás lidé zatím nahlásili 10727 závažných nežádoucích účinků, jak se uvádí na webu SÚKLu. „Pokud je vedlejší účinek jenom mírný nebo očekávaný a rychle vymizí, tak zdravotnická veřejnost má povědomí, že takové hlášení nemusí učinit,“ uvedla Storová.

„Kdežto laik to vnímá daleko subjektivněji. Každý má jiný práh bolesti a jinak snáší takové situace, takže hlášení od laické veřejnosti je ve větším počtu než od zdravotníků,“ doplnila ředitelka. Ústav však eviduje i podezření na úmrtí, ke kterým došlo v krátké době po očkování, ta jsou často hlášena rodinou. „Je to přesně to hlášení, ke kterému potřebujeme další informace, aby se mohlo po předání do evropské databáze validně vyhodnotit,“ sdělila Storová.

Podrobné zkoumání úmrtí

V tuzemsku je momentálně takových případů 148. „Hodnocení se uskutečňuje na evropské úrovni a určitě v tuto chvíli neumím říct, že nějaká konkrétní situace byla stoprocentně potvrzena,“ dodala šéfka ústavu. Postup je u zmíněného ohlášení takový, že se nejdříve kontaktuje ošetřující doktor, pak se zkoumá zdravotní anamnéza i použité léky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pandemie koronaviru

„V té databázi jsou společně s dalšími nahlášenými podezření z ostatních zemí a tam potom dochází k důkladnému hodnocení. Při podezření, že se nějaký zdravotní problém po očkování objeví častěji než u neočkované populace, se zahájí podrobné hodnocení,“ avizovala.

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články