Opozice by se ráda zbavila Babiše. Na postupu ale není shoda. Prezident se vyjádřil, jak by se zachoval

Část opozice v čele s Piráty a koalicí SPOLU by ráda zastavila vládu Andreje Babiše. Nemohou se však domluvit na společném postupu.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Piráti, STAN a SPOLU stále zvažují svržení vlády Andreje Babiše, jenže nedokáží společnou touhu realizovat. Zatímco stranu pirátů se STAN žádá rozpuštění Sněmovny a vyhlášení předčasných voleb, koalice SPOLU by raději současné vládě vyslovila nedůvěru. Po nedělním vystoupení prezidenta v televizi ale tento krok považují Piráti za zbytečný. Miloš Zeman v rozhovoru řekl, že i po vyslovení nedůvěry by nechal až do voleb vládnout stranu Andreje Babiše.

Zřejmě nebude dostatek hlasů pro vyslovení nedůvěry

Miloš Zeman v rozhovoru také odmítl, že by se ve Sněmovně našlo 120 hlasů, které jsou potřeba pro vyslovení nedůvěry. Hnutí ANO má přitom v dolní komoře 78 poslanců a spříznění demokraté 14, tedy dohromady 92. Nový volební zákon, který by svržení vlády dovolil, začne platit v červnu. Aby Sněmovna o nedůvěře jednala, je potřeba 50 podpisů poslanců: koalice SPOLU má ve sněmovně 40 zákonodárců, dalších 10 by mělo doplnit SPD Tomia Okamury.

iZdroj Fotografie: Globe Media/Reuters

V rozhovoru navíc Miloš Zeman řekl, že i při vyslovení nedůvěry vládě by nechal kabinet Babiše vládnout v demisi. Piráty a STAN označil za na naivy, kteří by si měli přečíst ústavu. Tam by se dozvěděli, že hlava státu vůbec nemusí Sněmovnu rozpustit. Obě chystané varianty pro svržení současné vlády se tak zdají být bezcílné. Zeman by hnutí ANO ve Sněmovně nechal vládnout do konce volebního období v obou případech.

Zdroj: ČRO

142 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 190 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň