Opozice chce, aby Babiš zcela odešel z politiky a předal žezlo schopnějším. Nejvíce ji trápí jeho střet zájmů

Premiér Andrej Babiš se za roky jeho působení ukázal jako arogantní člověk, který nikdy neuzná svoji chybu, míní opozice. Ta ho chce nyní z politiky úplně odstranit.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nemalou kauzou je nyní pro Babiše jeho údajný střet zájmů. Za ten byl již v minulosti stíhaný, ale nyní ho odsoudil i Evropský parlament. Opozici toto usnesení nepřekvapuje, protože oni sami to berou jako jasnou a nevyhnutelnou záležitost. Kritici současného premiéra tak říkají, že by měl zajistit, aby již společnosti Agrofertu nepobíraly žádné další dotace z kasy EU, nebo ať odejde z politiky. Jde především o to, že ty rozkradené miliardy nyní musí platit čeští občané a podnikatelé.
Premiér dělá ostudu a okrádá občany

Evropský parlament (EP) vyzval další orgány Evropské unie a české úřady, aby došlo k tvrdšímu přístupu pro vyřešení nevyjasněných Babišových dotací pro koncern Agrofert. Předseda ODS zdůraznil, že je nyní vidět, jak špatnou pozici má Česká republika pod vedením současné vlády vůči EU. Dodal také, že premiér dělá akorát ostudu a vicepremiér plánuje cesty do Moskvy v době, kdy tady hrozily nepokoje. Vláda jednoduše není schopna hájit zájmy naší země, ale Babiš to prostě stále odmítá. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

K věci se vyjádřil taky Ivan Bartoš, předseda silné opoziční strany Piráti. Podle něj za podvody na dotacích zaplatí, protože jeho peníze musí splácet obyčejní lidé a podnikatelé. Nazval tyto lidi dokonce jako „rukojmí“, protože oni s tím, jak jim premiér slibuje a pak se otočí zády, nic neudělají. „Jen za tři roky získal Agrofert nezákonně 20 miliard korun. České úřady by měly okamžitě začít tyto prostředky vymáhat,“ uvedl Bartoš. Společnost Agrofert ale uvedla, že jsou tyto výpočty nesprávné. 

Buď se vzdá politiky, nebo Agrofertu

K věci se vyjádřilo několik opozičních stran a všichni souhlasí s jednou věcí – premiér musí skončit v politice. K situaci se vyjádřil i Europoslanec Mikuláš Peksa (za Piráty), který zmínil, že Babiš buď odejde z funkce, čímž ukončí střet zájmů, nebo prodá Agrofert. Ovšem v případě, že nebude dělat nic, bude problém akorát exponenciálně narůstat. Dodal také, že do země, kde nefunguje právní stát, není možné vyplácet dotace. Z usnesení tak vyplývá, že Babiš musí neprodleně protiprávní stav ukončit. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

„Slova premiéra, že rozhodnutí EP narušují naši svrchovanost, jsou nechutná. Pokud nechce, aby ho europoslanci řešili, ať dotace Agrofert nepobírá. To by ale jeho firmy za moc nestály,“ uvedla Markéta Pekarová Adamová (za TOP 09). Podle ní existují tři řešení, buď Babiš odejde z jeho současných funkcí, zcela se vzdá Agrofertu, nebo jeho firmy nebudou pobírat veřejné peníze. „Dle jeho reakcí vidíme už dávno, že ani jedno nehrozí,“ dodala. Sám premiér k celé věci dodává, že jsou audity účelové a nelze jim věřit, neboť řada z nich pramení z neoprávněného udání ze strany Pirátů.

Zdroj: ČT

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 156 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Rodina zrekonstruovala trup starého letadla na přepychový pojízdný karavan. Kreativitě se meze nekladou
JakZdravě.cz
Proč je peeling tak důležitý
VědaŽivě
Co se děje s tělem při absenci spánku? Zpravidla jde o závažné důsledky, které mohou být v některých případech fatální
ArmádníZpravodaj
Projekt Stargate zkoumal možnosti čtení myšlenek pro vojenské účely