Pandemie na ústupu. Vojtěch chce zrušit další očkovací centra, praktici před tím varují

Protože koronavirus v Česku stále ustupuje, chce Adam Vojtěch zrušit očkovací centra a nechat tuto povinnosti na prakticích.
i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

V posledních dnech v Česku přibývá jen několik desítek nových případů nákazy koronavirem, za což podle odborníků vděčíme vyšší proočkovanosti obyvatelstva. Adam Vojtěch by tedy rád po prázdninách zrušil činnost očkovacích center a povinnost očkování přenesl na nemocnice a praktické lékaře. Ti se ale bojí, že nápor při očkování případnou třetí dávkou bez očkovacích center nezvládnou. 

Očkovací centra se zase změní na sportovní haly a kongresová centra

Očkovací centra, ve kterých zvládnou naočkovat desetitisíce lidí denně, se vrátí zpět ke svému původnímu účelu. Podle Vojtěcha budou tato velkokapacitní centra utlumována v průběhu září, protože už nebude potřeba očkovat v takovém tempu. Podle odborníků může ministr zdravotnictví podniknout tento krok, jestliže bude v září naočkovaná podstatná část populace. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Epidemiolog Roman Prymula doplnil, že s očkováním doplňující dávkou by se mělo začít v průběhu ledna příštího roku. Podle něj se bude očkovat jen polovinou dávek, protože doplňující dávka bude jen jedna, stále jich ale bude potřeba aplikovat sedm milionů. Pokud tedy bude v Česku probíhat další plošné přeočkování a bude se muset očkovat sto tisíc lidí denně, budou mít praktici kapacitní problémy.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Adam Vojtěch nakonec prohlásil, že o zavírání očkovacích center se prozatím jen diskutuje. Ministerstvo zdravotnictví chce počkat až na podzim, kdy bude velká část populace už proočkovaná a bude více jasno v tom, kdy a jakým tempem bude potřeba podat doplňující dávku. Se začátkem podávání doplňující dávky by mohla očkovací centra znovu otevřít a mohli by se doočkovat i lidé, kteří v současné velké vlně očkování nechtějí.

Zdroj: ČT

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 340 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Bydlím zdarma v chytrém domečku o pár metrech čtverečních. Postavila jsem ho svépomocí bez hypotéky a nemůžu být šťastnější
JakZdravě.cz
Tělo vám těmito symptomy předpovídá infarkt. V žádném věku je nepodceňujte, důsledky mohou být fatální
VědaŽivě
Pozor, i v Česku narazíte na smrtelně jedovaté pavouky. Co dělat po styku s nebezpečným osminožcem?
ArmádníZpravodaj
Britské námořnictvo o polovinu zvýší sílu svých torpédoborců. Co je důvodem tak razantního kroku?