Plánovaná nařízení pro další školní rok jsou podle vedení škol nereálná. Co mohou děti v září čekat? - Události247.cz

Plánovaná nařízení pro další školní rok jsou podle vedení škol nereálná. Co mohou děti v září čekat?

Ředitelé škol jsou nešťastní z návrhů protiepidemických opatření ministerstva školství, která říkají, jak má vypadat návrat žáků do školních lavic.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle vedení škol není možné některé podmínky splnit. Patří mezi ně například udržení homogenity žáků, zajištění izolačních místností a také teplé vody ve všech třídách. Ředitelé zatím ani neobdrželi pokyny k tomu, jak mají postupovat v případě, že žák odmítne testování nebo nošení roušek.
Ředitelé škol některým doporučením nerozumí

Jan Raška, ředitel Gymnázia Jakuba Škody v Přerově nechápe, jak resort školství opatření zamýšlí: „Ze středečního jednání s ministrem vyplynulo a bylo zdůrazněno, že všechna opatření jsou jen doporučená, nikoliv povinná. Některá v naprosté většině škol vůbec není možné realizovat, například aby byla teplá voda ve všech třídách,“ dodává.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Raška také připomněl, že do začátku školního roku zbývá necelý měsíc a lidé se teprve začínají vracet z dovolených, takže opatření se budou určitě ještě měnit a upřesňovat. Myslí si ale, že je potřeba apelovat na rodiče a studenty, aby se co nejdříve nechali naočkovat a nevznikla situace, že se opět dramaticky zvýší počty nakažených covidem bude se muset učit distančně.

Kdo se odmítne testovat, bude mít při výuce roušku

Podle už dříve schváleného materiálu se žáci základních a středních škol na začátku září třikrát otestují antigenními testy na covid. Termíny testování budou 1. nebo 2. a dál 6. a 9. září. Podle výsledků testů z prvních dvou termínů se rozhodne o dalším testování. Školy budou moct antigenní testy nahradit i přesnějšími PCR testy, pro které budou platit jen dva termíny testování. Pro děti, které se odmítnou preventivně otestovat, bude ve škole po celou dobu povinná rouška nebo respirátor.


iZdroj fotografie: Facebook / Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Pokud odmítnou i to, nebudou se moci účastnit prezenčního vzdělávání. Výjimka bude platit pro žáky s očkováním nebo dokladem o prodělané nemoci. Ministr školství Robert Plaga řekl, že jeho resort je ve stálém kontaktu s řediteli škol: „V příštích dnech budeme sbírat jejich podněty a poznámky k materiálu tak, aby mohly být zapracovány do manuálu s kompletními informacemi. Ten pak bude do škol rozeslán v polovině srpna,“ dodává.

Zdroj: MŠMT, ČT

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 1041 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím