Pěkné počasí by si Češi měli naplno užít. Už za chvíli totiž přijde nelítostná arktická zima

Meteorologové jen velmi obezřetně prognózují podobu blížící se zimy. Nejistotu do úvah vnáší dlouhodobě narušená cirkulace vzduchu nad naším územím.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Letošní zima by podle některých náznaků měla být obzvláště krutá. Nakonec to ale zřejmě bude jinak, jak informovaly Události247. Optimismu nahrává zjištění agentury National Oceanic and Atmospheric Service. Mělo by být dokonce tepleji než obvykle, a to od prosince až do února. To je potěšující zpráva hlavně kvůli drahým energiím. Události247 nyní zjistily, co bude blížící se zimě ještě předcházet a jaké počasí přinese začátek listopadu.

Indiánské léto 2022 slibuje teplotní rekordy

Meteoroložka Dagmar Honsová Události247 ujistila, že se můžeme těšit na pokračování toho, čemu říká „pozdní babí léto“. „Spojí-li se očekávané teplé jihozápadní proudění s jasnou nebo polojasnou oblohou, dosáhne teplota v maximech až 21 stupňů Celsia. V okolí Šumavy a Českého lesa až 25 stupňů.“ To jsou podle expertky značně nadprůměrné teploty, zhruba o 10 stupňů vyšší, než je v této době roku zvykem. Dá se očekávat, že budou padat teplotní rekordy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Češi se ještě mohou těšit na krásné indiánské léto

Pokud ovšem zůstane zataženo teplou inverzní oblačností, vyšplhají se teploty nejvýše na 14 stupňů. Tomu se říká buďto hop nebo trop,“ říká pro Události247 dále Honsová. Slabá studená fronta by se podle ní měla přiblížit až během úterního odpoledne. Do té doby očekává výrazně nadprůměrné teploty nebo inverzní oblačnost. Ochlazování bude pouze pozvolné. „Ještě v příštím týdnu po příchodu studené fronty naměříme až 15 stupňů Celsia,“ dodává meteoroložka.

Zima pod vlivem Afriky i Arktidy

Příchod letošní zimy, bez ohledu na to, jaké počasí nakonec doopravdy přinese, proběhne podle velmi vlídného scénáře, očekává Honsová. „Jen mírné ochlazování nastoupí začátkem listopadu. Máme za sebou nejteplejší říjen, na některých stanicích dokonce od začátku měření. Takže teď bychom právě díky tomu říjnovému počasí měli být naakumulováni teplem a dobrou náladou,“ uzavírá meteoroložka pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Klima u nás dlouhodobě ovlivňuje narušená cirkulace

Snow.cz upozorňuje, že počasí nastupující zimy bude i nadále ovlivněno narušenou cirkulací. Ta u nás panuje prakticky nepřetržitě po dobu více než dvou let. Jejím typickým projevem je extrémní počasí. Zima bude celkově teplotně spíše nadprůměrná. Hrozí i „superteplé“ počasí s africkým vzduchem. To by mělo být přerušováno vpády arktického vzduchu, který přinese „pravou“ zimu. Méně pravděpodobnou se jeví zima nezima v režii teplého vlhkého proudění z oceánu.

Chystáte se ještě na dovolenou během podzimu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Vyšší pohodlí a zvýšení produktivity práce s držákem monitoru NB G45
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: Challenger 2 projede ruskými protitankovými zátarasy, jako by tam nebyly, a snadno odtlačí i jiné překážky