Drahota českých potravin láme rekordy v EU. Ceny už jsou v hledáčku antimonopolního úřadu

Potravinářská a agrární komora se vzájemně přou o míru zavinění. Nekonečnými peripetiemi trpí koncový zákazník.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Ceny potravin v ČR v současnosti rostou rychleji než inflace, píše iRozhlas. Kdo za zdražování může? Zemědělci, potravináři a obchodníci se obviňují navzájem. „Ceny jsou nám diktovány. Jediný, kdo může určovat cenu směrem k nám, tedy výkupní ceny, a dále ke spotřebiteli, jsou obchodní řetězce,“ řekl prezident Agrární komory Jan Doležal pro iRozhlas. Pro zlevňování potravin není prostor kvůli vyšším nákladům firem, brání se v Blesku Potravinářská komora.

Češi připlácejí za potraviny až 100 procent

Náklady na výrobky se firmám podle Potravinářské komory meziročně zvedly o 50 až 80 procent. Společnosti neměly prostor to promítnout do cen,“ reaguje dále v článku prezidentka komory Dana Večeřová. Pro České noviny dále komentovala enormně vysoké ceny v obchodech. „Přirážka činí až 100 % k tomu, co dodá dodavatel. Problémem je, že většina výrobků se neprodává za takzvaně regálovou cenu, ale v akcích.“

iZdroj fotografie: abcMedia
Podle Potravinářské komory by mohly ceny potravin letos ještě mírně růst

Čerstvý starobní důchodce Libor Tuček vidí kolem sebe spíše hysterii než reálnou hrozbu nouze. Jsme zhýčkaná civilizace,“ vyjádřil se pro Události247. „Pár dní netekla voda, a to mi připomnělo, že každodenní příděl vody z kohoutku není samozřejmost, nýbrž vzácnost! Lidé skučí, že se bojí koupit si pár vajec a kontejnery na našem sídlišti jsou věčně plné vyhozeného jídla. Vždycky jsem nesnášel plýtvání potravinami, nevím co bych na tom teď měl měnit,“ dodal pro Události247 Tuček.

Čeká se na verdikt antimonopolního úřadu

Já jsem moc nedokázal šetřit a kalkulovat nákupy ani před tou krizí. A zatím jsem se nepolepšil. Do Polska to mám z Orlové kousek, příležitostně pro něco konkrétního zajedu. Fakt je, že tchán tam teď nakupuje daleko víc,“ svěřuje se Událostem247 jedenatřicetiletý muzikant Pavel Kudrna. „V Polsku s rodinou sháníme hlavně levné cigarety,“ přidává se kolega Ondřej Krátký. „Dokud poteče pivo, asi nepocítíme důvod ke znepokojení,“ shodují se rockeři.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pro levnější cigarety, PHM i potraviny do zahraničí

Je škoda, že vývoj světových cen potravin se v českých cenách neodráží ,“ říká pro Události247 ekonom Štěpán Křeček. Vinu vidí jak na straně zemědělců dominujících na trhu, tak i obchodních řetězců, kteří přestřelují své marže. Dva měsíce. Takovou lhůtu stanovil antimonopolní úřad pro získání prvních dat z šetření, kdo na zdražování potravin vydělává nejvíc. Pro ČT24 to uvedl jeho předseda Petr Mlsna.

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Konec bolesti kloubů a svalů, z těla ji vypálí obyčejná hořčice
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem