Počasí o Vánocích 2022: Je možné, že bude sněžit, otázkou je za jakou cenu. Nemilosrdný polární vír je už totiž za dveřmi

V posledních dnech lidé v Česku zažívali opravdu zimní počasí. Příští týden se má podle meteorologů oteplovat.

i Zdroj fotografie: Horakvlado / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Od soboty počasí v Česku ovlivňuje oblast nízkého tlaku vzduchu nad západní Evropou, která uprostřed tohoto týdne postoupí do střední Evropy. Meteorologové to uvedli na svém webu. Meteorologická zima, která začala 1. prosince, odstartovala sněhovou pokrývkou jen v nejvyšších partiích hor, pokračují meteorologové na Twitteru.

Víkend bude zamračený

Podle meteorologů bude prosinec teplotně průměrný. První víkend přinese převážně zataženou oblohu, ojediněle se objeví i mlhy. Místy může také sněžit, zejména v severní polovině území. Na jižní Moravě v nadmořské výšce pod 300 metrů mohou být i srážky smíšené nebo dešťové, píší dále meteorologové na svém webu. Během dne se sněžení postupně vyskytne už jen ojediněle. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat od 1 stupně až ke 3 °C. Nejvyšší denní teploty -1 až +3 stupně, uvádí ČHMÚ.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zasněžená ulice bude zřejmě pravidlem

Během týdne se podle ČHMÚ ojediněle vyskytne mrholení, slabý déšť, nebo i mrznoucí srážky. V Čechách většinou nad 900 metrů mohou být i srážky smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty budou mezi 3 až -1 °C, na jižní Moravě místy až okolo pěti stupňů nad nulou. Nejvyšší denní pak mezi 2 až 6 stupni, ve východní polovině může být až osm stupňů, informuje dále ČHMÚ na svém serveru.

Tento rok se možná dočkáme bílých Vánoc

Letošní zima by mohla být výrazně chladnější než ty předešlé. Uvedli to experti z webu Severe Weather. Hrozí totiž, že teploty do hlubokého podprůměru srazí aktivita polárního víru, který přinese i častější sněhové srážky na území Evropy. Podle meteorologů z webu Severe Weather je možné, že bychom se letos konečně mohli dočkat i bílých vánočních svátků, i když výhledy na toto období se zatím nedají tak přesně určit.

iZdroj fotografie: Enoch Leung / Creative Commons / CC-BY-SA
Tento rok se možná Češi dočkají bílých Vánoc

Sezónní výhledy zatím naznačují předpovědi počasí maximálně na 16 dní dopředu,“ uvedla pro Události247 meteoroložka Dagmar Honsová. „Zatím to ale vypadá, že ve druhé prosincové dekádě se poměrně výrazně ochladí a že bude sněžit i v nižších nadmořských výškách. Takže k bílým Vánocům – nějaká pravděpodobnost tady zatím je. Mimochodem poslední bílé Vánoce přinesly roky 2001 a 2010,“ doplnila pro Události247 Honsová.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články