Počasí přepisovalo teplotní rekordy. Zimní oblečení se ale ještě bude hodit

Tento týden jsme konečně odložili zimní bundy a užívali si nefalšovaného jara. Meteorologové však varují, že se ještě ochladí.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Ochlazení má přijít už o víkendu. V sobotu by teploty ještě přes den mohly vystoupat k patnácti stupňům, ale už na začátku příštího týdne nepřekonají deset stupňů Celsia, píše web ČT24. Příští týden může dokonce sněžit ve všech polohách. Pozor by měli dávat i ovocnáři, protože noční mrazy mohou poškodit rozkvetlé ovocné stromy.

Padaly teplotní rekordy

Přes Českou republiku bude od severozápadu postupovat studená fronta. Za ní k nám bude kolem rozsáhlé oblasti nízkého tlaku vzduchu nad severní Evropou proudit vlhký vzduch od západu. Meteorologové to uvedli na svém webu. I když víkend bude ještě relativně teplý, v pondělí přejde přes naše území od západu studená fronta. V dalším období se tlaková níže přesune ze severní nad východní Evropu a do Česka bude proudit studený a vlhký vzduch od severu, píše CHMI.

iZdroj fotografie: abcMedia
Razantní ochlazení modely předpovídají pro příští týden, kdy i do střední Evropy pronikne chladný vzduch ze severu a ranní minima se vrátí k hodnotám pod bodem mrazu

V týdnu od 20. března přitom padaly teplotní rekordy. Ve čtvrtek je například zaznamenalo zhruba 15 procent ze 161 dlouhodobě měřících stanic v Česku, píše web České noviny. Maxima pro 23. březen padala hlavně na jižní Moravě. Nejvíce naměřili v Brodu nad Dyjí, kde bylo 22,5 stupně Celsia. Podle meteorologů jsou tyto hodnoty minimálně o 10 stupňů vyšší, než je pro dané období zvykem.

Jaru zase na nějakou chvíli odzvonilo

S příchodem nového týdne dorazí výrazné ochlazení a s ním i sněhové srážky, které se přechodně objeví i v nížinách. Jarního počasí se podle meteorologů nedočkáme ani v dubnu. „Zatím to vypadá, že první polovina dubna přinese pravý aprílový charakter počasí, to znamená hodně proměnlivou oblačnost. Počítat musíme s občasným deštěm i přeháňkami. Na horách ale mohou přechodně přijít i srážky sněhové,“ uvedla pro Události247 meteoroložka Dagmar Honsová.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Slunečné počasí naruší dvě studené fronty

„Nejvyšší odpolední teploty se v první dubnové dekádě budou pohybovat okolo desítky. Na návrat teplot okolo 20 stupňů Celsia to do poloviny dubna určitě nevypadá,“ doplnila Honsová. „No, to mám teda radost, tento týden jsme slavnostně schovali zimní bundy a vytáhli jarní. Takže teď si je zase pro velký úspěch můžeme vrátit zpátky na věšák,“ řekla Událostem247 Běla Macíková ze Zastávky u Brna.

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články