O víkendu noční bouře lámaly stromy | Události247.cz

Počasí si s námi pořád zahrává. Meteorologové na víkend vydali varování

Českou republiku v poslední době trápily silné bouřky. Ty, které přišly v sobotu večer, zasáhly především východ Čech.

i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Bouře opět lámaly stromy a větve, větší škody ale tentokrát naštěstí nezpůsobily. Popadané stromy museli hasiči odstraňovat také na jihu Čech, kde místy napadlo 46 milimetrů srážek za 24 hodin. Počasí v Česku je poslední dobou nevyzpytatelné. Všichni máme v paměti ničivé tornádo, které se na konci června prohnalo přes jižní Moravu.
Bouřky o víkendu potrápily celou republiku

Popadané větve a stromy museli hasiči likvidovat na několika místech. Zasahovali například ve Svojanově na Svitavsku, Luži, Stojicích, Kostelci u Heřmanova Městce a Rabštejnské Lhotě na Chrudimsku nebo v Dolní Dobrouči na Orlickoústecku. V Praze hasiči během noci na neděli zasahovali kvůli silnému dešti čtyřikrát. Sesuv svahu zastavil provoz na železniční trati mezi stanicemi Praha-Veleslavín a Praha-Masarykovo nádraží. Provoz se podařilo obnovit až v neděli před polednem.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Také hasiči ve středních Čechách měli plné ruce práce. Od sobotního večera měli asi čtyřicet výjezdů, z toho třicet bylo kvůli popadaným stromům a větvím. V Libereckém kraji hasiči řešili deset událostí, především popadané větve a stromy na silnicích. V jednom případě spadl strom na zaparkované auto, vše se ale obešlo bez zranění. V jižních Čechách hasiči zasahovali u pěti desítek událostí, z toho ve 44 případech šlo opět o spadlé stromy.

Druhý srpnový týden moc deště nepřinese

Kromě silného větru také hustě pršelo. Nejvydatnější srážky se podle meteorologů objevily na jihu Čech od Šumavy až po nádrž Orlík. Ve Strakonicích za 24 hodin spadlo 46,4 milimetru. Hustě pršelo také v Jizerských horách a Krkonoších, kde meteorologové naměřili až 25 milimetrů srážek. Na celém území Česka dosahovaly srážkové úhrny za 24 hodin průměrně pět až 15 milimetrů.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Na vysoký přísun vody reagovaly toky v zasažených oblastech výrazným kolísáním a prudkými krátkodobými vzestupy hladin menších vodních toků. Nejvíce stoupaly v noci na neděli menší toky, nejčastěji ty v povodích na severu Čech, a toky na jihozápadě a jihu Čech v povodí Otavy, Blanice, Klabavy a Úslavy. Naštěstí ale ani jeden z nich nedosáhl povodňového stupně. V  týdnu od 9. srpna meteorologové takto vydatné srážky neočekávají.

Zdroj: ČT24

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 981 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím