Nových případů covidu-19 ubývá z denního průměru asi o 2000 až 2500 týdně. Jen velmi pomalu se ale snižuje počet pacientů s touto diagnózou v nemocnicích. Epidemická situace je podle Ladislava Duška, ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky, proto rozporuplná.
Hospitalizovaných s covidem-19 ubývá
Modely, které zahrnují současná přísná opatření, předpokládaly za březen 320 000 pozitivně testovaných, podle aktuálních dat na webu ministerstva zdravotnictví to bylo 291 000 případů. Nemocnice jsou ale i přesto stále na hranici svých kapacit. Za poslední týden ubylo o 9,7 procenta hospitalizovaných celkově a na jednotkách intenzivní péče o 7,3 %.
Podle Duška se může také projevovat efekt očkování, jisté to bude zhruba za dva týdny. Ve středu byla podle údajů ministerstva nutná hospitalizace u 7298 lidí, z toho 1623 bylo ve vážném stavu. Oproti předchozímu dni bylo v nemocnicích asi o 500 nakažených méně, v mezitýdenním srovnání se jejich počet snížil asi o 870.
Očkování v Česku konečně nabírá na rychlosti
Bodové skóre epidemického systému PES, kterým se dříve řídila opatření proti šíření nákazy, stále zůstává ve třetím z pěti stupňů pohotovosti a je nejníže od začátku loňského října. Za poklesem je zlepšení ukazatele průměrného počtu nově nakažených koronavirem na 100 000 obyvatel za poslední dva týdny, ke středě to bylo 939. Reprodukční číslo stouplo pouze o tisíciny, po zaokrouhlení činí 0,86.
Zdvojnásobila se také rychlost očkování. Obě dávky vakcíny dostalo přes půl milionu Čechů, jednu má 1,2 milionu lidí. Za celý březen do Česka přišlo 1 158 000 očkovacích dávek. Od začátku měsíce jsme podle ministra zdravotnictví Jana Blatného na velice dobrých pozicích při srovnání s evropskými zeměmi co se týče proočkovanosti. V květnu i červnu Česko očekává přibližně 3,5 milionu dávek vakcíny od Pfizeru.