Počet nových nákaz v ČR klesá a rychlost očkování je dvojnásobná

Epidemie koronaviru v Česku v posledních týdnech zpomaluje, laboratoře ve středu odhalily 7208 pozitivních případů. V mezitýdenním srovnání je to výrazný pokles.
i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Nových případů covidu-19 ubývá z denního průměru asi o 2000 až 2500 týdně. Jen velmi pomalu se ale snižuje počet pacientů s touto diagnózou v nemocnicích. Epidemická situace je podle Ladislava Duška, ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky, proto rozporuplná.
Hospitalizovaných s covidem-19 ubývá

Modely, které zahrnují současná přísná opatření, předpokládaly za březen 320 000 pozitivně testovaných, podle aktuálních dat na webu ministerstva zdravotnictví to bylo 291 000 případů. Nemocnice jsou ale i přesto stále na hranici svých kapacit. Za poslední týden ubylo o 9,7 procenta hospitalizovaných celkově a na jednotkách intenzivní péče o 7,3 %.

iZdroj fotografie: Pixabay

Podle Duška se může také projevovat efekt očkování, jisté to bude zhruba za dva týdny. Ve středu byla podle údajů ministerstva nutná hospitalizace u 7298 lidí, z toho 1623 bylo ve vážném stavu. Oproti předchozímu dni bylo v nemocnicích asi o 500 nakažených méně, v mezitýdenním srovnání se jejich počet snížil asi o 870.
Očkování v Česku konečně nabírá na rychlosti

Bodové skóre epidemického systému PES, kterým se dříve řídila opatření proti šíření nákazy, stále zůstává ve třetím z pěti stupňů pohotovosti a je nejníže od začátku loňského října. Za poklesem je zlepšení ukazatele průměrného počtu nově nakažených koronavirem na 100 000 obyvatel za poslední dva týdny, ke středě to bylo 939. Reprodukční číslo stouplo pouze o tisíciny, po zaokrouhlení činí 0,86.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zdvojnásobila se také rychlost očkování. Obě dávky vakcíny dostalo přes půl milionu Čechů, jednu má 1,2 milionu lidí. Za celý březen do Česka přišlo 1 158 000 očkovacích dávek. Od začátku měsíce jsme podle ministra zdravotnictví Jana Blatného na velice dobrých pozicích při srovnání s evropskými zeměmi co se týče proočkovanosti. V květnu i červnu Česko očekává přibližně 3,5 milionu dávek vakcíny od Pfizeru.

109 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (78%) 80 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Finta hotelových uklízeček jak umýt okna za pět minut. Budou dokonale průzračná bez nežádoucích skvrn a šmouh
JakZdravě.cz
Přirozené způsoby jak si vyčistit plíce. Otevřou dýchací cesty, zlepší kapacitu plic a sníží zánět
VědaŽivě
Lávové tunely na Havaji mohou být inspirace pro kolonii na Marsu
ArmádníZpravodaj
Nejlepší strategické bombardéry na světě