Počty případů koronaviru rostou. Podle Prymuly zatím plošné testování nehrozí

Po dvou svátečních dnech laboratoře v Česku ve čtvrtek odhalily 1549 nových případů covidu. Je to nejvíc za jeden den od začátku května a o téměř třetinu víc než před týdnem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Denní přírůstek nakažených covidem-19 během týdne se dle serveru iDnes opět zvýšil. Kromě víkendu vždy atakoval hranici tisícovky nových případů. Jak upozorňuje iDnes, stejně to vypadalo i v pondělí před státními svátky. V odpadních vodách je navíc vyšší nálož koronaviru než za minulých vln, píše iDnes. Experti i přesto žádné katastrofické scénáře neočekávají, píše dále iDnes.

Experti doporučují přeočkování

V posledních dnech dál roste i číslo nakažených v nemocnicích. Hospitalizovaných s covidem bylo ve čtvrtek 262 lidí, jejich počet se tak za dva týdny téměř zdvojnásobil a oproti minulému týdnu se zvýšil o 49 pacientů. Na svém webu to uvádí ministerstvo zdravotnictví. Jak píší České noviny, pacientů v těžkém stavu bylo podle aktuálních informací 13, minulý čtvrtek to bylo devět. Stejný počet byl naposledy 24. května.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování

Za současným nárůstem jsou podle Státního zdravotního ústavu subvarianty omikronu BA.4 a BA.5. I když nemají horší průběh onemocnění, oproti původní variantě koronaviru jsou více než desetkrát nakažlivější. Epidemiolog Roman Prymula Událostem247 řekl, že ochrana očkování proti těžšímu průběhu covidu dosahuje až osmi měsíců po podání třetí posilující dávky. Resort zdravotnictví doporučuje seniorům a chronicky nemocným, aby se před podzimem nechali přeočkovat.

Kypr nařídil roušky uvnitř, za nedodržení hrozí pokuta

I přes rostoucí počty nově nakažených není podle epidemiologa Romana Prymuly potřeba plošné testování. „V tuto chvíli, když se díváme na ty průběhy, tak je určitě potřeba testovat ty jedince, kteří mají klinické příznaky. Testování umožňuje stávající legislativa. A takto bychom měli postupovat, protože ti, kteří mají klinické příznaky, tak by měli okamžitě jít do domácí izolace, pokud nevyžadují zvláštní péči, aby se omezilo šíření covidu,“ řekl Událostem247 Prymula.

iZdroj fotografie: Unsplash
Rouška

Na sílící tempo nárůstu nákaz zareagoval například Kypr, který ode dneška zavádí povinnost mít zakrytá ústa a nos ve vnitřních veřejných prostorách, píše Český rozhlas. Vztahuje se na osoby starší 12 let. Za porušení povinnosti bude hrozit pokuta 300 eur, informuje dále Český rozhlas. Před týdnem oznámily tamní úřady 10 879 nových případů covidu za sedm dnů, o týden dříve to bylo 7 263. Nošení roušek a respirátorů v místech, kde je velký počet lidí, doporučila i Světová zdravotnická organizace, uvádí Český Rozhlas.

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Jak z obyčejné pánve udělat nepřilnavou: Stačí trocha oleje a přibližně hodina času. Jídlo se na ni už nikdy nepřichytí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj, který dokáže zbavit špatného cholesterolu a chronických onemocnění. Skládá se z obvyklých surovin
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč královské ženy odpradávna musely rodit před velkým davem lidí: Některé kvůli tomu málem přišly o život
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„K zemi půjdou jako kachny“, nové rychlopalné dělo je zabijákem stíhaček, dronů i plavidel. Doplní ho nezastavitelná raketa