Podle odborníků je šance nákazy z předmětů velmi nízká a přeceňuje se

Koronavirus se přenáší pomocí kapének, odborníci tak tvrdí, že možnost nakazit se pouze prostřednictvím doteku stejné plochy jako nakažený je nízká a přeceňovaná.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Roušky a respirátory se za současné pandemie nosí především proto, aby byly chráněny a zakryty dýchací cesty. Virus nemoci covid-19 se přenáší aerosolem, tedy tím, co vydechuje a šíří se především při kašlání. Odborníci na přenos nemocí v návaznosti na to tvrdí, že lidé dnes velmi přeceňují možnost nákazy z předmětu, dezinfekce jsou podle nich zbytečně časté.
Raději si dezinfikujte ruce než zásilku

Už je tomu rok, co se v České republice objevil první potvrzený případ nemoci covid-19. Na veřejnost bylo od té doby naléháno, aby nosila roušky, udržovala si vzájemný odstup od cizích lidí a pravidelně si myla ruce. V podnicích a na veřejných prostranstvích se lidé naučili pravidelně dezinfikovat předměty, kterých se ostatní často dotýkají, měli by však více dbát na sebe.

iZdroj fotografie: Unsplash

Dbejte na zakrývání úst, odstupy a mytí rukou.

Podle odborníků na přenos nemocí a epidemiologů je vhodnější si častěji umývat ruce, než před převzetím dezinfikovat každý balíček nebo bankovku. Důležité je zakrývat si ústa spolu s nosem a nesahat si do očí, abyste tak předešli riziku nákazy. Prosté dodržování jednotlivých preventivních opatření jako nošení roušky nebo respirátoru vám pomůže více, než častá dezinfekce zábradlí.

Vydrží virus na pevném povrchu?

K jednomu z takových závěrů přispěla organizace CSIRO z Austrálie, která zveřejnila výsledky laboratorních testů, z nichž vyplývá, že se virus udrží na bankovkách nebo displeji telefonu až po dobu 28 dní. Tento závěr se však od počátku setkává s kritikou a to především z důvodu, že pozorování probíhalo v laboratorních podmínkách, což výrazně ovlivnilo celý test.

iZdroj fotografie: Unsplash

Raději dezinfikujte pravidelně své ruce než předměty v domácnosti.

V běžném prostředí reálného světa může virus zvětrat nebo se postupně vytratit působením okolních vlivů. Neměl by tedy na žádném předmětu vydržet tak dlouho, a už vůbec ne jako infekční. Šance nákazy dotykem však stále existuje, odborníci však tvrdí, že je v současné době tato možnost přeceňovaná a lidé by se měli raději více zaměřit na roušky a hygienu.

Zdroj: Hassan Vally Profile – La Trobe University

83 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (83%) 146 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň