S podzimem přichází další vlna koronaviru. Podle odborníků nás může lépe ochránit jeden důležitý vitamín

Napříč světem se šíří další vlna covidu a měli bychom se na ni dobře připravit. Kromě očkování podle vědců pomůže také vitamín, který výrazně posílí naši imunitu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle expertů stále zůstává nejlepší obranou proti covidu-19 očkování. Je ale vhodné ho ještě doplnit důležitým vitamínem D, kterého však má většina z nás v těle často nedostatek. Teď na to, jak je důležitý, upozornil Darko Siuka, slovinský specialista a gastroenterolog, podle kterého pandemie tento důležitý chybějící vitamín v lidském organismu odhalila.

V boji covidem a dalšími nemocemi je vitamín D důležitý

Siuka připomíná, že očkování patří mezi nejdůležitější opatření v boji s koronavirem: „Očkování výrazně snižuje nemocnost a smrtelnost. Jelikož se ale nejspíš blížíme k největší, ale zároveň pravděpodobně poslední velké vlně, tak je o to důležitější, aby se na ni lidé dobře připravili. Vitamín D hraje důležitou roli při posilování imunitního systému a správný čas na jeho nahrazení je nyní, v polovině září,“ připomíná.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Jeho slova o tom, že by pravidelné užívání některých vitamínů mohlo mít příznivý účinek na imunitu proti nemoci covid-19, potvrdila i studie, kterou vypracovali odborníci z britské King´s College. Podobný výsledek přinesli také vědci ve Španělsku. Tamní studie ukázala, že pacienti, kteří měli nižší hladinu vitamínu D, měli také více zánětlivých markerů. Proto i jejich hospitalizace byla delší.

Vitamínem D se můžeme i předávkovat

Vitamín D můžeme v létě získávat především ze slunečních paprsků, které jsou jeho bohatým zdrojem. Není to ale naštěstí jediná možnost, jak tento důležitý vitamín doplnit. Obsahuje ho také řada potravin, které jsou běžně k dostání v obchodech. Pokud chcete mít silnou imunitu, kupujte si tučné ryby, jako je tuňák, losos nebo makrela, mléčné výrobky, nebo cereálie. Déčko obsahují také vaječné žloutky, houby nebo džusy. K dostání jsou ale i různé tabletky, nebo oleje.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Vitamín D je sice velmi důležitý, ale také se jím můžeme předávkovat. V některých případech to může skončit dokonce smrtí. Nehrozí to ale ze slunce, nýbrž pouze při umělé suplementaci. Při vysokých dávkách může dojít ke kalcifikaci měkkých tkání, narušení správného růstu a poškození ledvin. Projevit se to může zvýšenou žízní, častým močením, nevolností a zvracením. Proto se je důležité dodržovat dávkování vitamínu D podle pokynů výrobce.

Zdroj: BMJ Journals

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 2793 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím