Povinná výbava v roce 2023: Dva trojúhelníky nebo hasicí přístroj v autě. Nepřipravení řidiči na dovolené riskují vysoké pokuty

Povinná výbava v České republice je odlišná než v některých dalších zemích. Pokud řidič nechce dostat pokutu, měl by si vše předem zjistit.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Povinná výbava auta se postupně měnila. Naposledy došlo ke změně v roce 2018, kdy se povinná výbava v autě dokonce zjednodušila, psal o tom web Insia, který připomíná, že do povinné výbavy patří především autolékárnička a výstražný trojúhelník. Potřeba je také reflexní vesta, píše web AutoŽivě.

Rezerva už není potřeba

Na rozdíl od situace před lety s sebou řidič nemusí vozit náhradní žárovky, protože u některých typů aut se do světla bez mechanika ani nedostane. Další změna je u lékárniček, u kterých už se nehledí na dobu exspirace jednotlivých položek. V řadě států je přitom lékárnička v autě nepovinná. Co se týká rezervního kola, tak řidič, který má pneumatiku na nouzové dojetí, nemusí s sebou už vůbec vozit rezervu,“ řekl Událostem247 dopravní expert Roman Budský.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rezervní kolo je povinné jen pro některá vozidla

Velmi důležitý je v povinné výbavě vozidla výstražný trojúhelník, který musí být v případě potřeby umístěn u pravého okraje vozovky minimálně 50 metrů za autem, píše web AutoŽivě. Pokud je řidič na dálnici, musí být tato vzdálenost až 100 metrů. Velikost výstražného trojúhelníku by měla být okolo 45 centimetrů, píše Insia. Pokud by řidič neměl povinnou výbavu auta kompletní, hrozí mu při silniční kontrole pokuta ve výši 2 000 korun, dodává web AutoŽivě.

V Chorvatsku pozor na žárovky

Pokud se chystáte cestovat do zahraničí, nezapomeňte si zkontrolovat aktuální povinnou výbavu všech států, kterými pojedete. Některé země totiž nařizují v autě vozit reflexní vesty pro všechny pasažéry nebo hasicí přístroj. To ale většinou platí pro užitková vozidla nebo autobusy, doplňuje web Cebia. Například v Německu je reflexní vesta povinná pro řidiče vozidel, která jsou registrovaná v Německu. Pro řidiče vozidel registrovaných mimo zemi platí povinnost pouze v případě, že řídí firemní auto, dodává web. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Hned v několika zemích obsahuje základní výbava auta reflexní vestu pro všechny členy posádky, což jistě přispěje k vyšší bezpečnosti psažérů i při cestách v ČR

Kompletní přehled toho, co je pro danou zemi povinnou výbavou, najdete na webu Cebia. „Když jsme byli na dovolené v Chorvatsku, zastavila nás policie, protože mi nesvítilo pravé světlo, ale nevěděl jsem o tom. V mém autě je ale docela složité žárovku vyměnit a ani jsem ji zrovna neměl. Pro policisty to byl problém, protože tam patří do povinné výbavy. Nakonec se to ale naštěstí vyřešilo jen domluvou,“ řekl Událostem247 Michal Boubelík z Rosic u Brna.

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články