Povinné testování zaměstnanců ve firmách nekončí. Ministr Havlíček prozradil, jak dlouho bude ještě trvat

Od povinného testování jednou týdně si ještě neodpočineme. Vláda v pondělí potvrdila, že ve firmách, v neziskových organizacích a na úřadech bude pokračovat do začátku letních prázdnin.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na testy musí nadále také živnostníci. Vláda přitom dříve tvrdila, že s plošným testováním by měly podniky počítat do konce května. Nejdříve se s povinnými testy začalo ve firmách, které mají nad 250 zaměstnanců, kabinet pak ale tyto testy nařídil i v nejmenších firmách, u živnostníků a ve veřejném sektoru. Vyhnou se jim jen lidé, kteří mají home office, prodělali v posledním čtvrt roce covid, nebo mají očkování oběma dávkami.

Testování ve firmách se vyplatilo

Podíl pozitivních záchytů koronaviru ve firmách se podle průzkumů Svazu průmyslu a dopravy postupně snižuje, od začátku března do půlky dubna klesl z 0,77 na 0,17 %. A podobně úspěšné byly i záchyty ve školách. Není však jisté, že byly výsledky vždy správné, neboť se mnoho testů ukázalo jako nespolehlivých.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Podniky mohou na test dostat z veřejného zdravotního pojištění 60 Kč na zaměstnance, maximálně však na čtyři testy za osobu a měsíc. Cena samotestovacích sad navíc v poslední době klesá, polovina podniků je aktuálně nakupuje za 60 až 100 korun (původně stály i 250 Kč).


iZdroj fotografie: Depositphotos

Povinnému testování se musí nadále podrobovat i školáci. Pondělní návrat dětí na druhém stupni proběhl bez problémů a prezenční výuka se zatím rotačně obnovila v Praze a dalších šesti krajích, v nichž je příznivá epidemická situace. Problémy jsou však s dodávkami potřebných testů a ředitelé škol si stěžuji, že jim vláda řekla o nástupu školáků pozdě.

Tento týden začaly ve firmách kontroly

Od pondělí 3. května je testování nutné pro všechny, kteří si zajdou na kosmetiku, ke kadeřníkovi, na pedikúru, manikúru, masáž a další služby. Vše náhodně kontrolují hygienici, ačkoliv Petr Arenberger avizoval, že k tomu docházet nebude. Lidé, kteří chtějí služeb využít, se mohou prokázat několika typy testů a potvrzením. Profesionálně provedený PCR test platí 7 dní od odběru, antigenní test provedený na certifikovaném místě bude možné využít 72 hodin.


iZdroj fotografie: Depositphotos

A nadále pokračují i kontroly testování ve firmách. K pondělnímu ránu jich bylo provedeno 9 144 a výsledky ukázaly, že v devíti podnicích se vůbec netestovalo. Za to je teď čeká správní řízení. Okolo 550 kontrol se týkalo odběrových míst, laboratoří, ordinací praktiků a dodržování opatření ve firmách. Přes 300 kontrol hygienici provedli ve školách a zhruba 200 u výdejních okének restaurací. Jaká další pochybení hygienici zjistili, zatím zveřejněno nebylo.

Zdroj: Úřad vlády ČR, Karel Havlíček – MPOČR

107 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 2093 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň