Praktici čelí kritice kvůli očkování proti covidu | Události247.cz

Praktičtí lékaři čelí kritice, že málo očkují. „Padáme na ústa. To není fér,“ brání se šéf jejich sdružení Šonka. Podle praktiků šlo stávající vlně covidu zabránit

Ordinace praktiků zejména v epidemií nejpostiženějších okresech zažívají nebývalý nápor pacientů. „Poslední tři týdny jsou nejhorší za celou pandemii,“ říká David Halata.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Praktičtí lékaři čelí kritice, že se dostatečně nezapojují do očkování proti covidu-19. „Víte, kolik naočkovali praktici za poslední týden? Padesát tisíc. To je prostě strašně málo, zvlášť v proočkování seniorské populace třetí dávkou,“ řekl šéf Asociace krajů Martin Kuba v ČT s odkazem na to, že původně to mělo být 50 tisíc vakcinací denně. Lékaři se hájí, že sotva stíhají. Ordinace mají plné pacientů s respiračními chorobami nebo nakažených koronavirem.
Očkuje 60 procent praktiků

Část praktických lékařů si podle Kuby v posledním měsíci vakcíny proti koronaviru ani neobjednala. „Potřebujeme, aby se praktici zapojili, nemůžou to dělat jen nemocnice,“ apeloval šéf hejtmanské asociace. Na nevyužité očkovací kapacity praktických lékařů upozornil i epidemiolog Roman Prymula. Vyzvali jsme kolegy, aby se zapojili do očkování, a budeme to dělat znovu. Budeme na ně apelovat, že je to, řekněme, druhá nejdůležitější činnost, první je postarat se o nemocné,“ řekl podle serveru Novinky šéf Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

V současné chvíli očkuje v Česku proti koronaviru asi 2600 praktiků, což je zhruba 60 procent. Podle Šonky vakcínu od společností Pfizer/BioNTech, která se v Česku nejvíce používá, k dispozici teprve od listopadu. Ordinace jsou teď zahlcené pacienty s respiračními chorobami i covidem-19. „Do toho očkujeme proti covidu, proti chřipce. Většina praktiků padá na ústa a není fér říkat, že tohle je normální provoz ordinace a že nesplňujeme ty kapacity, které jsme nabízeli na jaře,“ dodal. Potvrdili to i lékaři oslovení Bleskem.

Přitvrdit se mělo dřív

„Poslední tři týdny jsou v naší ordinaci nejhorší za celou pandemii, nárůst pozitivních je obrovský. Máme problém s kapacitami pro testování a snažíme se maximálně očkovat, týdně podáváme zhruba 100 dávek vakcíny a celkově řešíme zhruba 100 kontaktů za den,“ cituje deník lékaře Davida Halatu z Hošťálkové na Vsetínsku. „U nás v ordinaci zaznamenáváme spíše nárůst pacientů. Situace v některých dnech je podle mého názoru i horší než ve srovnatelném období loňského roku,“ řekl pražský lékař Josef Štolfa.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Zpřísnění opatření mělo přijít dřív. „U nás hrozí, že tím, že neočkovaným ztížíme přístup k testům, tak velké množství nemocných neodhalíme včas,“ uvedl  Halata s tím, že zavádět přísnější podmínky pro neočkované není produktivní, pokud chceme zastavit současnou vlnu pandemie„Pokud bychom teď naočkovali ty, co jsou potřeba, tak se změna projeví nejdříve v lednu. Této vlně jsme měli možnost zabránit v září, teď už je bohužel pozdě,“ dodal. Podle Štolfy je prioritou zabránit kolapsu zdravotnictví. „Bohužel, i na úkor některých nepříjemných opatření a zákazů,“ podotkl.

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
Staré punčocháče si hospodyňky a zahradnice nedokáží vynachválit. Pomohou s úklidem, leštěním i na zahradě
JakZdravě.cz
Přírodní oleje lisované za studena mají zázračné anti-aging výsledky. Každý druh poskytuje pokožce jinou péči
VědaŽivě.cz
Osud nejkrásnější ženy 60. let: Filmová hvězda Elizabeth Taylor byla vdaná 8krát za 7 různých manželů
ArmádníZpravodaj.cz
The Great Panjandrum: Zbraň, která měla rozmetat obranu nepřítele. Málem ale pozabíjela vlastní velitele