Prezident možná nepředá statní vyznamenání | Události247.cz

Říjnové předávání státních vyznamenání má být stejné jako jindy. Hradní parta se tváří jako by se nic nedělo

Pražský hrad oznámil, že slavnostní ceremoniál předávání státních vyznamenání 28. října chystá v podobném formátu jako obvykle. Laureáti už byli osloveni.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rozhodnutí o udělení nebo propůjčení státních vyznamenání už dříve podepsal prezident Miloš Zeman. Pozvánky pro hosty se budou rozesílat asi týden před slavnostním večerem, aby je všichni dostali včas. Minulý rok se ceremoniál nemohl konat kvůli pandemii koronaviru. Také letos by ho mohla ohrozit epidemická situace a aktuální zdravotní stav prezidenta.
Zrušení ceremoniálu je stále ve hře

Miloš Zeman je od neděle v nemocnici a lékaři oznámili jen to, že je na oddělení ARO a jeho stav je stabilizovaný. Podle ředitele hradního protokolu Vladimíra Kruliše se Pražský hrad přesto dál chystá na ceremoniál, který se má konat 28. října, ve standardním formátu: „Samozřejmě s tím, že budeme operativně reagovat na všechny okolnosti, které mohou nastat. Myslím zejména covidovou situaci, která v loňském roce uspořádání znemožnila,“ vysvětluje.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak by Pražský hrad řešil situaci, kdy by nebylo možné ceremoniál opět uskutečnit, Kruliš komentovat nechtěl. Řekl, že plán jeho podoby je oproti dřívějším slavnostním večerům jiný pouze v tom, že na pódiu by měli být jak ocenění za tento rok, tak i za rok 2020. Loni Pražský hrad pouze zveřejnil seznam laureátů. Zeman ještě před tím, než se jeho zdravotní stav rapidně zhoršil řekl, že předávání řádů absolvuje na vozíku.

Jména osobností, které budou oceněny, Hrad tají

Termín, do kdy se Pražský hrad musí rozhodnout o konání ceremoniálu, Kruliš nekomentoval. Jen obecně poznamenal, že pozvánky je nutné rozeslat asi týden před slavnostním večerem. O přesné podobě bude ještě Hrad kvůli covidu jednat s ministerstvem zdravotnictví. Počet vyznamenaných má být podobný jako v posledních letech, tedy okolo 40 řádů a medailí. Minulý rok bylo oceněno 38 osobností.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Pražský hrad tradičně tají, koho se chystá prezident 28. října vyznamenat. Je však známo, že Zeman in memoriam udělí medaili Za hrdinství štábní praporčici Michaele Tiché, která zemřela na zahraniční misi na Sinaji po pádu vrtulníku. Oceněn bude i další tragicky zesnulý. Nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva chce prezident in memoriam udělit většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi.

Zdroj: Seznam Zpravy

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 250 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím