Premiérův syn opět vypovídal na policii | Události247.cz

Andrej Babiš mladší strávil 6 hodin na policii. Po jeho výslechu to pro premiéra nevypadá dobře

Pondělní výslech na policii Andreje Babiše mladšího trval více než šest hodin. Má za to, že z něj otec udělal tzv. bílého koně.
i Zdroj fotografie: Facebook / Andrej Babiš Jr.
                   

Syn premiéra Andreje Babiše byl v případu padesátimilionové dotace původně obviněn také. Stíhání vůči juniorovi bylo ale později zastaveno. Andrej Babiš mladší si myslí, že z něj otec udělal tzv. bílého koně. Zároveň po výslechu novinářům zdůraznil, že nikdy nechtěl být součástí dotačního podvodu. V kauze Čapí hnízdo je teď z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu obviněn premiér Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová.
Výslech nepřekvapil

Obhájci Nagyové a předsedy vlády Michael a Josef Bartončíkovi se také v pondělí dostavili na policii k výslechu Babiše mladšího. Po ukončení se k výpovědi Babiše juniora vyjádřil Michael Bartončík jen velmi stručně. To, co na policii od premiérova syna zaznělo ho nepřekvapilo vzhledem k juniorovým předchozím mediálním výstupům. Zároveň uvedl, že s ohledem na okolnosti výslechu více říct nemůže.


iZdroj fotografie: Uživatel Richenza / Creative Commons / CC BY-SA

Původně byla farma Čapí hnízdo ve vlastnictví holdingu Agrofert, který vlastnil Andrej Babiš. V prosinci 2007 došlo k přeměně farmy na akciovou společnost s akciemi na majitele a v takové formě získala firma dotaci z Evropské unie v programu pro malé a střední podniky. Jako součást Agrofertu by přitom na ni neměla nárok. Akcie farmy vlastnily děti premiéra Andreje Babiše a jeho partnerka.

Konec lhůty se blíží

Babiš junior už v minulosti řekl, že farma Čapí hnízdo byla od celého začátku projektem jeho otce. Společnost se později pod Agrofert vrátila. Před čtyřmi lety premiér holding vložil do svých svěřenských fondů. V kauze Čapí hnízdo policie původně obvinila 11 lidí. Státní zástupce Jaroslav Šaroch ale postupně zastavil trestní stíhání všech obviněných. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman po přezkumu obnovil stíhání premiéra a Nagyové, stíhání Babišových blízkých tak skončilo.


iZdroj fotografie: Depositphotos

V květnu policie navrhla obžalovat z dotačního podvodu premiéra a Nagyovou. Šaroch ale na konci srpna případ vrátil k došetření. Požadoval doplnit výslechy svědků se lhůtou do 17. září. Stíhání Andreje Babiše mladšího bylo v kauze vedeno samostatně, protože se policii nedařilo uskutečnit jeho výslech. Pravomocně bylo zastaveno loni v únoru, kdy junior žil ve Švýcarsku. V Česku je premiérův syn od letošního července a veřejně proti otci vystupuje.

Zdroj: ČT

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 337 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Celý život děláte stejnou chybu. Nesprávným používáním čistících prostředků ztrácíte čas i energii
JakZdravě.cz
Už jste o ní slyšeli? Výhody ajurvédské triphaly jsou nepopiratelné. Zde jsou hlavní důvody, proč byste ji měli denně konzumovat
VědaŽivě
Chcete v životě více vášně a sexuálního napětí? Stačí si dopřát 15 minut slunečního světla denně, tvrdí nová studie
ArmádníZpravodaj
F-15EX Eagle II je prošpikován nejnovější technologií. Z 50 let starého stroje je znovu obávaný válečník