Rozbroj mezi Zemanem a Babišem pokračuje. Prezident je na bývalého premiéra pořád naštvaný

V době, kdy byl předsedou vlády Andrej Babiš, to vypadalo, že je s prezidentem Milošem Zemanem v názorové shodě. To už je ale podle zjištění Blesku zřejmě minulostí.

i Zdroj fotografie: Miloš Zeman - prezident České republiky / Facebook
                   

Oba se podle Blesku navzájem podporovali až do té míry, že jejich jména zdobila ty samé transparenty na demonstracích. Zeman se teď ale dle Blesku nechal slyšet, že se od bývalého premiéra distancuje. Podle informací Blesku za tím stojí kancléř Vratislav Mynář. Prezidenta totiž prý rozzlobilo to, jak Babiš kancléře kritizoval za mlžení o jeho zdravotním stavu.

Favorit prezidenta

Zeman byl hostem v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Řekl, že se bývalý premiér někdy choval způsobem, se kterým nesouhlasil. „Myslím si, že v době, kdy jsem byl nemocný, mohl mít trochu větší porozumění pro můj zdravotní stav. Ale je to za námi a já nechci být příliš vztahovačný,“ uvedl. Babiše přitom dříve několikrát nabádal, ať kandiduje na post hlavy státu a sliboval mu svou podporu. To už je ale minulost. „Budu uvažovat o několika kandidátech,“ řekl Zeman pro CNN Prima NEWS s tím, že veřejně podporuje šéfa odborů Josefa Středulu.

iZdroj fotografie: S vědomím Andreje Babiše / Facebook
Andrej Babiš

O Babišovi jako o jasném favoritovi přitom prezident mluvil ještě na začátku února. „Zatím u mě mírně vede Andrej Babiš, i když udělal několik chyb. Hnutí ANO si vede v opozici dobře, Babišův projev byl věcný. Jsme stále země s poměrně nízkou zadlužeností, nezaměstnaností a mírou chudoby. Babiš se má čím chlubit,“ zdůraznil prezident v Partii ještě před tím, než začala válka na Ukrajině. Bývalý předseda vlády však svou kandidaturu stále ještě nepotvrdil.

Babiš zkoumá terén

Podle politologa Jana Kubáčka ale případná Zemanova ztráta podpory Babišovu kandidaturu na Hrad neovlivní. „Pokud se Babiš rozhodne kandidovat, bude to na základě detailní znalosti sociologických průzkumů, reakcí lidí v terénu napříč republikou a zejména vzhledem ke strategii a pozici těch dalších kandidátů. Babiše samozřejmě bude zajímat, jestli jim stále roste podpora, nebo naopak ztrácí,“ řekl Událostem247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pražský hrad

Navíc se teď podle Kubáčka ukazuje, že část kandidátů na prezidenta možná uzpůsobuje svou strategii Andreji Babišovi. „Mám dojem, že on své rozhodnutí po oznámení kandidatury Petra Pavla posouvá, i když už kampaň dva roky dělá a připravuje se na ni. Hlavní důvod rozhodnutí a toho, jak se rozhodne, ale podle mě bude na základě sociologických šetření a toho, jak se bude dařit Babišovým soupeřům,“ doplnil pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články