Prezident Zeman měl v nemocnici buchty | Události247.cz

Prezident Zeman dostává na ARO buchty a objednává si klobásu. Větší absurditu už pomalu ani nelze vymyslet

Hlavu státu v pražské Ústřední vojenské nemocnici v úterý navštívila rodina a kancléř Vratislav Mynář. Prezident zároveň jmenoval nového předsedu Krajského soudu v Brně.

i Zdroj fotografie: David Sedlecký / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Prezident Miloš Zeman leží v nemocnici stále na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, kam byl v neděli převezen a nacházejí se tam pacienti v kritickém stavu. Hlavě státu ale podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka nic nebrání ve výkonu jeho pravomocí. Podle něj Zeman komunikuje, je seznámen s politickou situací a dostává nejnovější informace. Na jeho přání mu je také údajně dodáván monitor denního tisku.
Dekret podepsán před hospitalizací

V úterý měla hlava státu v nemocnici návštěvu. Přijela za ním rodina a také hradní kancléř. Zeman měl při té příležitosti vyslovit souhlas s tím, aby kancléř Mynář předal jmenovací dekret novému předsedovi Krajského soudu v Brně Milanu Čečotkovi. Poslat mu měl také pozdrav. Návrh na jmenování měla v pondělí schválit vláda, která se ztotožnila se závěry výběrové komise. Jmenovací dekret měl prezident podepsat ještě před svou nedělní hospitalizací.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle mluvčího Ovčáčka v úterý prezident jedl meruňkové buchty a na středu si objednal vinnou klobásu s bramborovou kaší. Diagnóza hlavy státy dosud nebyla oficiálně zveřejněna. Hrad v minulosti informoval o Zemanově dehydrataci, neuropatii a únavě. Podle mluvčího jsou takové informace dostačující. Má za to, že ani kdyby byl předložen odborný popis schopností hlavy státu k výkonu funkce, veřejnosti by to nestačilo. „Ti, kteří to kritizují po ničem takovém netouží,“ prohlásil Ovčáček.

Informace jsou dostačující, říká Ovčáček

Sdílný mluvčí nebyl ani ohledně délky Zemanova pobytu v nemocnici. V tom, jak informuje o prezidentově stavu, nevidí problém. Podle svých slov volí maximální pokoru a informování z lidské stránky. Celkově má Ovčáček svou komunikaci za komfortní, kontinuální, ale úspornou. Podle svých slov nemůže ovlivnit to, že někdo nevěří tomu, že byla nedělní hospitalizace plánovaná. Co se týká prezidentova převozu, potvrdil slova kancléře, že při transportu do nemocnice hlava státu opravdu usnula.


iZdroj fotografie: David Sedlecký / Creative Commons / CC BY-SA

Dostupné záběry naopak vypadají, že Zeman byl v bezvládném stavu. Ovčáček nicméně posuzování stavu ze záběrů, považuje za nekorektní. Podle něj nešlo o akutní převoz. K výkonu funkce je podle hradního mluvčího Zeman plně kompetentní. Nezmínil, kdy bude připraven vést povolební vyjednávání. Má za to, že jeho role začíná až ve chvíli, kdy bude svolána nová Poslanecká sněmovna a vláda podá demisi. Zároveň ale Ovčáček ubezpečil, že hlava státu politickou situaci sleduje, i když ze stavu nemocných.

Zdroj: Twitter / Jiří Ovčáček

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 469 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím