Senátoři dospěli k závěru. Prezidenta Zemana nelze označit za neschopného vykonávat úřad

Senátoři posuzují činy prezidenta Zemana. Vadí jim jeho jeho postoje a některé chování. Protože je schopen úřad vykonávat, hledají další cesty, jak by nemohl být hlavou státu.
i Zdroj fotografie: Kancelář prezidenta republiky
                   

Prezident Miloš Zeman je schopen vykovávat funkci prezidenta České republiky. Nelze proto uplatnit článek 66 Ústavy, který mluví o odstavení hlavy státu od jeho pravomocí, pokud není schopna funkci vykonávat. Shodli se na tom senátoři ze senátní komise pro ústavu i senátního ústavně-právního výboru. Činy prezidenta se budou zabývat dále.
Ústavu nelze ohýbat

Pro senátory posuzoval možnosti reakce na některé činy prezidenta republiky tým složený z 15 expertů na ústavní právo. Podle senátora Zdeňka Hraby je jejich stanovisko jednoznačné. Nelze ohýbat ústavu proto, že s někým politicky nesouhlasím. Komise pro ústavu se shodla, že výhrady proti prezidentu Zemanovi a způsobu, jakým se chová v úřadu, jsou spíše politické a v některých případech mohou mít právní přesah.


iZdroj fotografie: Kancelář prezidenta republiky

Pro to, aby bylo možné použít článek 66 ústavy, je nutné mít důkazy o neschopnosti. Ty prý neexistují. Odborníci posuzovali činy jako je prezidentova podpora ruské agrese, neschopnost se orientovat v prostoru a čase nebo neschopnost podřídit své chování a výroky hodnotám, které jsou obvyklé v České republice. Senátoři kolem Pavla Fischera vyčítali hlavě státu i pasivitu, útoky na novináře a Senát nebo podněcování k nenávisti.

Velezrada a hrubé porušení ústavy

Stanovisko komise a výboru ale neznamená, že by tím výhrady vůči činům prezidenta u minimálně části senátorů nepřetrvávaly. Jen se nyní budou snažit najít jinou cestu. Nabízí se článek 65 ústavy, který umožňuje na prezidenta podat ústavní žalobu za velezradu, hrubé porušení ústavy či ústavního pořádku. Na to se musí shodnout tři pětiny členů obou komor parlamentu.


iZdroj fotografie: Uživatel Krokodyl / Creative Commons / CC BY-SA

Část senátorů již vyjádřila ochotu takovou žalobu podpořit. Mnozí si uvědomují, že při současném složení především Poslanecké sněmovny, je takové usnesení velmi nepravděpodobné. Situace se ale může změnit po říjnových volbách. Někteří senátoři uvažují o tom, že by navrhli pozměnit článek 65. Tak, aby k podání žaloby stačil jen třípětinový souhlas jen jedné komory. Tím by možnost takového kroku byla více pravděpodobná.

Zdroj: ČT

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 318 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Bydlím zdarma v chytrém domečku o pár metrech čtverečních. Postavila jsem ho svépomocí bez hypotéky a nemůžu být šťastnější
JakZdravě.cz
Tělo vám těmito symptomy předpovídá infarkt. V žádném věku je nepodceňujte, důsledky mohou být fatální
VědaŽivě
Pozor, i v Česku narazíte na smrtelně jedovaté pavouky. Co dělat po styku s nebezpečným osminožcem?
ArmádníZpravodaj
Britské námořnictvo o polovinu zvýší sílu svých torpédoborců. Co je důvodem tak razantního kroku?