Prezidentův kancléř Mynář má další problém. Evropský úřad pro boj proti podvodům se rozhodl jednat

Vratislav Mynář čelí vyšetřování ze strany Evropského úřadu pro boj proti podvodům. Důvodem je obdržení šestimilionové dotace z kasy unie.
i Zdroj fotografie: Facebook / Vratislav Mynář
                   

Hradní kancléř prezidenta Vratislav Mynář čelí vyšetřování ohledně obdržení šestimilionové dotace pro jeho firmu. Nesrovnalostmi se zabývá Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), což kancléř považuje za nestandardní. Na vyšetřování se ale také podílí i policie a to již delší dobu. Mynář však situaci celkově odmítá a na vyšetření podal dokonce stížnost. Ta ale byla zamítnuta dozorujícím státního zástupce. 

Pokud se projeví nesrovnalosti, peníze se budou vracet

Podporu ve formě dotace z kasy Evropské unie získala Mynářova firma již v roce 2011. Tehdy se mělo jednat o přestavbu jeho penzionu v Osvětimanech, která měla být doložena následnou kolaudací. Situaci nyní však vyšetřuje kromě českých úřadů a policie také Evropský úřad pro boj proti podvodům. Policie obvinila kancléře hradu z dotačních podvodů již v únoru. Mynář vyšetřování ale odmítá a odvolává se na tlak médií. Nereaguje ani na dotazy médií. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Komunikaci s OLAF má v České republice na starosti Nejvyšší státní zastupitelství a k případům, které vyšetřují se veřejně nesvěřuje. Obecně se tento úřad ale zabývá případy, kde vzniklo při udělení dotací k jakýmkoliv pochybením. V případě, že se nesrovnalosti vážně objeví, udělené dotace by tak firma musela vracet zpět. Mluvčí státního zastupitelstva se však k situaci taky nevyjadřuje a předání kauzy s Mynářem OLAFu nijak nekomentoval. 

Nepravdivé informace v žádosti o dotace

Situaci doprovází fakt, že je Vratislav Mynář jedním z nejbližších spolupracovníků prezidenta České republiky Miloše Zemana. Mimo důstojnost vlasti by tak mohly být také poškozeny dobré vztahy s Evropskou unií. Policie kancléře začala vyšetřovat již v únoru a tvrdí, že v žádosti o dotační příspěvek uvedl nepravdivé informace. Na stejnou stavbu podle nich dostal peníze již od ministerstva školství v letech 2007 a 2008. To dotvrzuje například i kontrola dotačního úřadu. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Mynář se odvolává na tlak médií a na nestandardní postup. Po zahájení stíhaní dokonce podal na vyšetřování stížnost, kterou ale dozorující státní zástupce zamítnul. Mimo jiné se ukázalo, že český dotační úřad ve Střední Moravě kancléře již vyzval, aby dotace vrátil. To ale Mynář odmítá také.

Zdroj: iRozhlas

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 1119 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Rodina zrekonstruovala trup starého letadla na přepychový pojízdný karavan. Kreativitě se meze nekladou
JakZdravě.cz
Proč je peeling tak důležitý
VědaŽivě
Co se děje s tělem při absenci spánku? Zpravidla jde o závažné důsledky, které mohou být v některých případech fatální
ArmádníZpravodaj
Projekt Stargate zkoumal možnosti čtení myšlenek pro vojenské účely