Příplatky za covidové pacienty končí. Na kvalitu péče to podle ministerstva zdravotnictví mít nebude

S covidem už žijeme dva roky. Když pacienti s touto nemocí zahltili nemocnice, dostávaly za to od pojišťoven kompenzace. S tím už je ale konec.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Za každého člověka s pozitivním testem totiž dostávaly zdravotnická zařízení od pojišťoven značné částky. Týkalo se to i bezpříznakových pacientů. Za péči o nemocného, který leží na JIP a zároveň je pozitivní na covid, dostávala minulý rok každá nemocnice za jeden týden skoro o 300 tisíc korun více. O situaci informoval server Echo24.

Za jednoho pacienta s covidem pojišťovny vyplácely statisíce

Pokud šlo o pacienta, který musel být napojený na mimotělní oběh, byla částka ještě o 400 tisíc korun vyšší než za běžného pacienta. Teď však současné vedení ministerstva zdravotnictví tyto příplatky zarazilo. Na kvalitu péče by to podle vyjádření resortu vliv mít nemělo. Jen VZP zaplatila na povinných příplatcích nemocnicím od začátku epidemie okolo 20 miliard korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pacientka v nemocnici

Ještě do konce loňského května se příplatky za covidové pacienty vztahovaly dokonce i na standardní lůžka. Příplatek tehdy činil 1 000 korun za den. Od začátku června už ale nastala změna. Příplatky za pozitivně testované pacienty, kteří byli v nemocnici například se zlomenou nohou a současně měli pozitivní test na covid, pojišťovny přestaly proplácet. Za týden léčby pacienta s covidem si tak mohla nemocnice naúčtovat podle vyhlášky 693 448 korun. Pokud by měl test negativní, dostala by pouze 280 tisíc.

Nemocnice by se do problémů dostat neměly

Kvůli covidu však musely nemocnice odkládat neakutní operace, jednotlivá oddělení se totiž předělávala na ta pro pacienty s covidem. Jak připomíná Český rozhlas, špatná epidemická situace tak zkomplikovala život nejen zaměstnancům nemocnic, ale především pacientům. Někteří z nich totiž na svou operaci čekají už od roku 2020. Teď už se situace pomalu zlepšuje a nemocnice se mohou opět postupně vracet k odloženým operacím.

iZdroj fotografie: S vědomím Lubora Laciny / Facebook
Lubor Lacina

Když teď budou zdravotnická zařízení dostávat méně peněz, mohlo by se zdát, že by se mohla dostat do ekonomických problémů. Události247 se zeptaly na názor ekonoma Lubora Laciny, který je profesorem na Mendelově univerzitě v Brně. Podle něj by se to však stát nemělo. „Ten dopad bude minimalizovaný tím, že se nemocnice vrátí k té péči, kterou nerealizovaly právě z důvodů zavřených oddělení, kde byla covidária. To by jim mělo plně vykompenzovat ty ušlé výkony a platby, o které přijdou zrušením příplatků za covidové pacienty,“ uvedl.

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články