Lidi se nedoplatí: Zdražování zdaleka není u konce, rok 2023 přinese další ránu pro Čechy

Další vlna zdražování v tuzemsku má přijít začátkem příštího roku. Nevyhne se ani státním podnikům.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Inflace v Česku opět roste. Spotřebitelské ceny v září stouply meziročně o 18 procent, což bylo o 0,8procentního bodu víc než v srpnu. Psal o tom web Peníze. Jde o vyšší čísla než analytici, kteří se shodovali zhruba na úrovni 17,2 procenta, čekali, informuje web. Ke zrychlení meziročního cenového růstu podle nich nejvíce přispěly položky oddílu bydlení, zejména ceny energií a paliv, které byly meziročně vyšší o téměř 50 procent, píše dále web.

Méně topit a méně jíst

Další vlna zdražování přijde se začátkem roku 2023. Jak píše CNN Prima News, začne totiž platit hned několik změn, které jsou však spojené i s velkými úlevami. Jednou z nich bude paušální daň nebo zvyšování důchodů. Současně však dojde ke zdražení energií na cenový strop nebo také k vyšší ceně služeb České pošty, píše CNN Prima News. Energetické společnosti už dříve aktualizovaly své ceníky s novými cenami elektřiny a plynu. Například ČEZ, E.ON nebo Pražská energetika, pokračuje CNN Prima News.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdražuje i Česká pošta

Česká pošta avizovala, že zvýší od února cenu za doručení obyčejného dopisu o dvě koruny na 23 korun. Psal o tom web iDnes. Známka pro prioritní doručení zdraží z 28 na 30 korun. Zvýší se také ceny za poslání doporučených zásilek nebo poštovních poukázek.Já jsem o tomto celkovém zdražování četla a vidím to i v televizi, o ničem jiném se už pomalu nemluví. Pro mne to znamená omezit nákupy a méně topit, jinak s důchodem prostě nevyjdu,“ řekla Událostem247 paní Marie Jabůrková ze Znojma.

Podraží prakticky všechno

Inflaci tak rychle neporazíme. Spíš můžeme mluvit o tom, že bude postupně klesat,“ uvedl pro Uádlosti247 ekonom Štěpán Křeček. „Zdražovat budou potraviny, tam vidíme, že i v minulých měsících byly nárůsty u některých položek astronomické. Například cukr zdražil meziročně o více než sto procent, a protože jeho výroba je koncentrována jen do pár měsíců v roce a tyto měsíce se vyrábělo za draho, tak lze očekávat, že cukr zůstane drahý,“ dodal ekonom.

iZdroj fotografie: Pixabay
Některé potraviny zůstanou i příští rok nadále drahé

Podle Křečka to však není jediná položka. „Výrazně zdražuje také máslo a další tuky a oleje. Tam jsou ty cenové vzestupy naprosto enormní. Tradičně se to týká i pekárenských výrobků a masa. Bohužel to jsou položky, které budou i příští rok velice drahé, lidé proto začínají víc nakupovat v akcích a také nakupují to nejlevnější z daného sortimentu. Kromě potravin lze očekávat, že na začátku roku některé produkty zlevní díky povánočním výprodejům. Například oblečení, elektronika a domácí spotřebiče,“ doplnil Křeček.

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou