Lidi se nedoplatí: Zdražování zdaleka není u konce, rok 2023 přinese další ránu pro Čechy

Další vlna zdražování v tuzemsku má přijít začátkem příštího roku. Nevyhne se ani státním podnikům.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Inflace v Česku opět roste. Spotřebitelské ceny v září stouply meziročně o 18 procent, což bylo o 0,8procentního bodu víc než v srpnu. Psal o tom web Peníze. Jde o vyšší čísla než analytici, kteří se shodovali zhruba na úrovni 17,2 procenta, čekali, informuje web. Ke zrychlení meziročního cenového růstu podle nich nejvíce přispěly položky oddílu bydlení, zejména ceny energií a paliv, které byly meziročně vyšší o téměř 50 procent, píše dále web.

Méně topit a méně jíst

Další vlna zdražování přijde se začátkem roku 2023. Jak píše CNN Prima News, začne totiž platit hned několik změn, které jsou však spojené i s velkými úlevami. Jednou z nich bude paušální daň nebo zvyšování důchodů. Současně však dojde ke zdražení energií na cenový strop nebo také k vyšší ceně služeb České pošty, píše CNN Prima News. Energetické společnosti už dříve aktualizovaly své ceníky s novými cenami elektřiny a plynu. Například ČEZ, E.ON nebo Pražská energetika, pokračuje CNN Prima News.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdražuje i Česká pošta

Česká pošta avizovala, že zvýší od února cenu za doručení obyčejného dopisu o dvě koruny na 23 korun. Psal o tom web iDnes. Známka pro prioritní doručení zdraží z 28 na 30 korun. Zvýší se také ceny za poslání doporučených zásilek nebo poštovních poukázek.Já jsem o tomto celkovém zdražování četla a vidím to i v televizi, o ničem jiném se už pomalu nemluví. Pro mne to znamená omezit nákupy a méně topit, jinak s důchodem prostě nevyjdu,“ řekla Událostem247 paní Marie Jabůrková ze Znojma.

Podraží prakticky všechno

Inflaci tak rychle neporazíme. Spíš můžeme mluvit o tom, že bude postupně klesat,“ uvedl pro Uádlosti247 ekonom Štěpán Křeček. „Zdražovat budou potraviny, tam vidíme, že i v minulých měsících byly nárůsty u některých položek astronomické. Například cukr zdražil meziročně o více než sto procent, a protože jeho výroba je koncentrována jen do pár měsíců v roce a tyto měsíce se vyrábělo za draho, tak lze očekávat, že cukr zůstane drahý,“ dodal ekonom.

iZdroj fotografie: Pixabay
Některé potraviny zůstanou i příští rok nadále drahé

Podle Křečka to však není jediná položka. „Výrazně zdražuje také máslo a další tuky a oleje. Tam jsou ty cenové vzestupy naprosto enormní. Tradičně se to týká i pekárenských výrobků a masa. Bohužel to jsou položky, které budou i příští rok velice drahé, lidé proto začínají víc nakupovat v akcích a také nakupují to nejlevnější z daného sortimentu. Kromě potravin lze očekávat, že na začátku roku některé produkty zlevní díky povánočním výprodejům. Například oblečení, elektronika a domácí spotřebiče,“ doplnil Křeček.

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články