Nová studie objasňuje, proč omikron způsobuje mírnější průběh nemoci. Souvisí to s imunitní odpovědí jedince

Vědci zjistili další podrobnosti o koronavirové mutaci omikron. Nyní se studie zaměřila především na oblast imunologie.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mutace omikron způsobuje mírnější příznaky, což také přináší menší počty hospitalizací než u varianty delta, píše server TN . Díky tomu se v poslední době objevily názory, že by díky této variantě mohl přijít konec pandemie. Vědci nyní přišli s novou studií, která objasňuje, proč omikron způsobuje mírnější příznaky. Informace přinesl server TN.

Omikron neblokuje interferony

Studie podle webu Dnevnik ukázala, že omikron je na imunitní odpověď lidí citlivější, než například předchozí rozšířená varianta delta. Vědci tak možná objevili důvod, proč omikron způsobuje mírnější příznaky. Studie byla publikována v časopise Cell Research, uvedl web Dnevnik .

Autory studie byl tým vědců z Velké Británie a Německa. „Naše studie poprvé vysvětlila, proč je méně pravděpodobné, že infekce omikronem způsobí závažné zdravotní problémy,“ sdělil jeden z autorů studie Martin Michaelis z oddělení biologických věd Univerzity v Kentu pro Dnevnik.

Podle zjištění omikron na rozdíl od delty nedokáže zabránit infikovaným buňkám produkovat takzvaný interferon, což je přirozený protein zodpovědný za imunitní odpověď lidských buněk. „Ve výzkumu se ukázalo, že varianta delta je v blokaci produkce interferonu mnohem úspěšnější než právě omikron,“ řekl Michaelis dále pro Dnevnik.

Imunolog vysvětlil funkce interferonů

Imunolog Vojtěch Thon vysvětlil Událostem247, jak interferony fungují. „Jedná se o základní obranu proti virovým infekcím. Interferují totiž s virovou infekcí, odtud získaly svůj název. Jedná se o obranu na úrovni nespecifické látkové imunity. Interferony slouží jako signální molekuly, které podávají zprávu o napadnutí buněk virem. Dále aktivují imunitní buňky, aby se připravily na reakci proti infekci,“ objasnil Thon.

iZdroj fotografie: Nevit Dilmen / Creative Commons / CC BY-SA
Interferon Gamma

Interferony tedy mohou za to, že se naše tělo proti infekci brání, a jsou důležité pro nespecifickou imunitní odpověď, tedy pro velmi rychlou a obecnější reakci imunitního systému v boji s virem. Zabraňují jeho množení,“ zakončil imunolog. 

Studie na buněčné kultury také ukázala, že omikron je citlivý na osm nejdůležitějších antivirových léků a kandidátů na léky pro léčbu nemoci covid-19, uvádí stránky Univerzity v Kentu. Testy zahrnovaly aktivní metabolit molnupiraviru, ribavirin, remdesivir, favipravir, paxlovid, nafamostat, kamostat a aprotinin, uvádí dále stránky univerzity .

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články