Protilátky se zatím uznávat nebudou | Události247.cz

Protilátky se v Česku zatím uznávat nebudou. Ministr Vojtěch má ovšem pro lidi s vysokou hladinou vzkaz

Část odborníků volá po tom, aby lidé, kteří mají dostatek protilátek na covid-19, byli postaveni na roveň těm, kteří mají plné očkovaní.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lidé, kteří mají protilátky proti covid-19, nebudou považovaní za jedince očkované nebo po prodělání nemoci. Po diskuzích odborníků, z nichž část se k tomuto principu kloní, to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Podle něho na to není mezi experty na tomto kroku shoda. Navíc ani studie, které probíhaly, nedaly jednoznačné výsledky. Ale protilátky zase úplně bezvýznamné nebudou.
V IKEM bude probíhat studie

„Vypadá to tak, že zatím není shoda na tom, jestli a jak protilátky uznávat. Data nejsou v tuto chvíli jednoznačná, proto zahajujeme další studii na přítomnost protilátek,” řekl Vojtěch. Studie bude probíhat mezi lidmi, kteří jsou registrovaní v IKEM. Její první výstupy se prý dají očekávat zhruba za dva měsíce. Záležet bude i na vývoji epidemické situace, ta se může s podzimem zhoršit.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Přesto má Rada pro zdravotní rizika, která o problematice jednala, i dobré zprávy. Lidé, kteří nemoc prodělali a mají protilátky, by měli získat certifikát potvrzující bezinfekčnost po očkování vakcínou od společnosti Johnson&Johnson. Ta je jednodávková a tedy mnohem rychlejší než nejčastěji používaná dvoudávková vakcína od Pfizeru.

Třetí dávka s protilátkami není třeba

Navíc se odborníci shodli na tom, že lidé, kteří v minulosti covid-19 prodělali a jsou plně očkovaní, by nemuseli chodit na třetí, posilující dávku. Některé studie dokonce naznačují, že takoví lidé, pokud jsou očkovaní mRNA vakcínou, by mohli mít i superimunitu. „To by mělo být dostatečné pro ochranu člověka a snižuje to výrazně riziko, že nakazí někoho dalšího,“ uvedl Vojtěch.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Od konce prázdnin se situace s vývojem onemocnění covid-19 v České republice zhoršuje. Počty nakažených rostou, i když nárůsty zatím nejsou extrémně dramatické. V úterý laboratoře odhalily 553 nových případů. Situace je podle ministerstva zdravotnictví jiná než před rokem. Mnoho lidí je očkovaných, další nemoc prodělali a mají určitou míru imunity. Proto odborníci neočekávají skokové nárůsty jako před rokem.

Zdroj: Novinky

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 520 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Celý život děláte stejnou chybu. Nesprávným používáním čistících prostředků ztrácíte čas i energii
JakZdravě.cz
Už jste o ní slyšeli? Výhody ajurvédské triphaly jsou nepopiratelné. Zde jsou hlavní důvody, proč byste ji měli denně konzumovat
VědaŽivě
Chcete v životě více vášně a sexuálního napětí? Stačí si dopřát 15 minut slunečního světla denně, tvrdí nová studie
ArmádníZpravodaj
F-15EX Eagle II je prošpikován nejnovější technologií. Z 50 let starého stroje je znovu obávaný válečník