První podezření na jihoafrickou mutaci koronaviru v Česku

Česká republika zaznamenala první případy viru nemoci covid-19, která odpovídá jihoafrické mutaci, byla by tak další anomálií na našem území.
i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Západní Čechy se potýkají s velkým množstvím případů nákazy britskou mutací viru SARS-CoV-2, která se k nám dostala pravděpodobně z Německa či Rakouska. Ta je nebezpečná především svou vyšší nakažlivostí oproti podobě původní. Jako další ohrožuje ČR možný výskyt mutace jihoafrické, která je rezistentní vůči některým druhům vakcín.
Zatím máme jen 2 podezřelé

Mluvčí Státního zdravotního ústavu informovala o tom, že Národní referenční laboratoř stále nepotvrdila, že by se na našem území vyskytovala taková mutace. Registrovány jsou dva případy nakažených, u nichž existuje pouze podezření na to, že by mohli být nakažení jihoafrickou mutací viru, což bude předmětem dalšího zkoumání.

iZdroj fotografie: unsplash.com

JAR mutace je odolnější vůči některým vakcínám.

Tyto dva subjekty se pravděpodobně nakazily v zahraničí, odkud k nám mohly virus dovézt. Pokud by se u nás potvrdil výskyt dané mutace, zvýšilo by to počet evidovaných případů odlišných variant viru. Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí varuje před kontinentálním nárůstem různých variant mutací koronaviru.
V čem je JAR mutace jiná

První zmínky o této podobě koronaviru pochází z konce roku 2020 v Jihoafrické republice. Co se týče zdravotních následků, není příliš odlišná od původního kmene nemoci. Její největší rozdíl však spočívá v tom, že by mohla být více odolná vůči některým vakcínám. Jihoafrická republika například kvůli nízké účinnosti zastavila očkování látkou od společnosti AstraZeneca.

iZdroj fotografie: unsplash.com

Britská mutace už zasáhla celý svět, jihoafrická už je v Evropě také.

Která mutace teď dominuje

Momentálně nejrozšířenější je varianta, která se začala vyskytovat na podzim loňského roku na jihu Anglie. Ta se teď rozšířila prakticky do celého světa, například v Irsku je nyní častěji evidována nákaza virem zmutovaným, než původním. To může být zapříčiněno také tím, že je podle dosavadních výsledků až o 60 % nakažlivější, než „originální“ SARS-CoV-2.

54 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (79%) 209 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Finta hotelových uklízeček jak umýt okna za pět minut. Budou dokonale průzračná bez nežádoucích skvrn a šmouh
JakZdravě.cz
Přirozené způsoby jak si vyčistit plíce. Otevřou dýchací cesty, zlepší kapacitu plic a sníží zánět
VědaŽivě
Lávové tunely na Havaji mohou být inspirace pro kolonii na Marsu
ArmádníZpravodaj
Nejlepší strategické bombardéry na světě