Prymula: Respirátory tu budou dlouho | Události247.cz

Prymula: Respirátorů se ještě dlouho nezbavíme, další rozvolnění momentálně není z jasného důvodu možné

Omezení a restrikce budou v Česku ještě dvě čtvrtletí. Roman Prymula v rozhovoru přiblížil, co nás čeká v následujících měsících.

i Zdroj fotografie: Facebook / Roman Prymula
                   

Počet lidí nakažených koronavirem opět stoupá. Budoucnost vývoje nákazy a opatření předpověděl pro CNN Prima NEWS epidemiolog. Roman Prymula. Uvedl, že respirátorů se jen tak nezbavíme a rozvolňování nás v brzké době nečeká. Hrozí spíše lokální zpřísnění restrikcí. Čísla zatím nejsou dramatická, ale podle politiků i odborníků je opatrnost na místě.
Proočkovanost je v Česku slušná

Roman Prymula se vyjádřil k opatřením, očkování i k tématice uznávání protilátek. Podle něj se Česko nachází ve fázi, kdy není rozumné rozvolňovat. Opatření proti šíření nákazy zatím považuje za dostatečné. Počet nakažených sice stoupá, ale mírně. Denní přírůstky se pohybují kolem 500 lidí za den a méně. V pátek bylo potvrzeno 550 nových případů nákazy.


iZdroj fotografie: Depositphotos

„Musíme se dívat na dynamiku nárustu. Situace je oproti jiným vlnám dramaticky odlišná. Je to otázka proočkovanosti,“ uvedl v pořadu Prymula. I když je v Česku očkovaných méně než v západní Evropě, číslo 55 % považuje za dobré. Předpokládá, že plošné zpřísňování opatření již nebude nutné, zavádět se budou pouze lokální restrikce.

Testování očkovaných i neočkovaných

Za rozumné považuje ponechání současných opatření. „Určitě se nebude jednat o plošných opatřeních, ale další rozvolňování není na místě,“ řekl epidemiolog. Ochranu úst tak ještě dlouho neodložíme. Respirátory zůstanou tak, jak jsou. Ve veřejných prostorách asi zůstanou další dvě čtvrtletí, jejich účinnost se prokázala,“ předpověděl Prymula. Za klíčové považuje sledování počtu hospitalizovaných lidí.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Předpokládá, že se jejich počet bude pohybovat maximálně na pětině počtu. Problém vidí u seniorů, u kterých vyprchávají protilátky. Podle něj dává smysl testovat neočkované i očkované pro zachycení šíření nákazy. Povinné očkování nedoporučuje kvůli možným nevolím. Vyjádřil se i k nejasné situaci ohledně uznávání protilátek. „Problematika je složitá. Protilátky mají význam, ale neznáme hladinu. Rozhodnout by měli odborníci,“ uvedl Prymula.

Zdroj: Roman Prymula pro CNN Prima News

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (79%) 290 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím