Řidiči si opět sáhnou hlouběji do kapsy: Ministr dopravy plánuje zdražení dálničních známek

I když se jízda po nejvytíženější dálnici D1 podobá spíše tankodromu, i přesto si šoféři za jízdu nejen po ní připlatí.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Pro web CNN Prima News to uvedl ministr dopravy Martin Kupka. Je to podle něj nezbytné pro další investice. Nové ceny známek zatím neprozradil, ovšem už dříve připustil možnost každoročního zdražování o inflaci. Ministr dodal, že stát zároveň připravuje vznik jednodenních známek. Termín zdražení známek a zavedení nové jednodenní však zatím nejsou známy. Podle dřívějších zpráv je reálný rok 2026.

Ceny kuponů se už několik let neměnily

Zdražení dálničních známek je podle Kupky vzhledem k rozšiřující se dálniční síti nezbytné. Stát přitom potřebuje výnosy z dálničních známek pro další investice do dopravní infrastruktury, píše web ČT24. O kolik se ceny známek zvednou, zatím ministr neuvedl. Musí to však podle něj být únosné pro řidiče, dodává web. 

iNejen rozvoj dálniční sítě, ale také zásadní opravy dálnic a silnic I. třídy a rekonstrukce mostů plánuje na letošní rok Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD)

Ceny dálničních známek jsou stejné už více než deset let. Za roční řidiči zaplatí 1500 korun, za třicetidenní 440 a za desetidenní 310 korun, připomíná web České noviny. V České republice se za rok 2022 prodalo okolo 7,26 milionu elektronických dálničních známek v celkové hodnotě 5,77 miliardy korun. Počet prodaných známek se tak meziročně zvýšil o 26 procent oproti předchozím 5,75 milionům kusů. Ty měly hodnotu 5,19 miliardy korun.

Vše přehledně na jednom webu

Aktuálně zvažujeme možnost úpravy zákona, která by na ceny dálničních známek zavedla valorizační mechanismus. O finální podobě rozhodneme v průběhu roku 2023,“ uvedl pro Události247 mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. S tím, kde a jak si mohou řidiči koupit elektronickou dálniční známku, jim poradí web Edalnice. Tam si také v sekci Ověření platnosti zjistí, do kdy jim jejich viněta platí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Opravy dálnic a rekonstrukce mostů přinesou dopravní omezení

Tak vzhledem k tomu, jak dálnice aktuálně vypadá, tak by nám snad měli ještě za jízdu po ní platit. Já si známku kupuji každý rok, protože jezdím na služební cesty a po dálnici jezdit potřebuji. Jendou se mi však stalo, že jsem v noci po cestě domů najel do takové díry, že se mi zkřivil ráfek na pneumatice, takže jsem musel kupovat komplet novou. Já chápu, že stát potřebuje peníze na to, aby se dálnice opravila, ale bohužel se to moc nikde neprojevuje,“ řekl Událostem247 řidič Jan Kozoubek z Třebíče.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články