Samá plíseň: Lidl musel stáhnout slaný sýr ze svých pultů

Nákupy potravin se stávají adrenalinovou záležitostí. Lidé by si měli kontrolovat, co do svých košíků dávají.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Ti, kteří mají rádi sýry ve všech podobách, by se měli mít na pozoru. Státní zemědělská a potravinářská inspekce totiž varuje před nákupem slaného sýru, který je mezi Čechy velmi oblíbený, informuje o tom na svém webu. Na povrchu totiž byla pouhým okem viditelná plíseň.

V sýrech z Lidlu už byl i kov

Na povrchu sýru se vyskytovaly pod neporušeným obalem kolonie plísní šedozelené, bílé a šedé barvy. Potravina se nepovažuje za bezpečnou, pokud jeví známky kažení. Při kontrole však nebyly zjištěny nevyhovující teploty skladování tohoto výrobku a potravina neměla ani prošlé datum minimální trvanlivosti,“ řekl Událostem247 mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Konkrétně se jednalo o výrobek Pilos JADEL, pařený sýr. Uvedený vzorek byl odebrán v Lidlu v Doksech.

iZdroj fotografie: SZPI
Na povrchu sýru se vyskytovaly pod neporušeným obalem kolonie plísní šedozelené, bílé a šedé barvy

Není to poprvé, co se v Lidlu prodával sýr špatné kvality, navíc vlastní značky. Minulý rok si mohli zákazníci v Plzni koupit Kozí sýr Pilos od dodavatele Société Fromagère de Riblaire. Šlo o rolku o váze 200 gramů, psal o tom web Plzeň. Výrobek totiž mohl obsahovat kovové kontaminanty, které mohly zákazníky ohrozit na zdraví. Obchodní řetězec ho proto okamžitě stáhnul z prodeje.

Po požití vadného sýra umírali lidé

V roce 2020 zase Státní veterinární správa informovala, že se v České republice v prodejnách řetězce Lidl v průběhu října prodával sýr Brie od francouzského výrobce, ve kterém byla zjištěna přítomnost verotoxinu. Ten je škodlivý pro lidské zdraví, informoval o tom web Státní veterinární správy. Před několika lety Lidl dokonce prodával sýr, který v okolních zemích zabil šest lidí, psal o tom web iDnes.

iZdroj fotografie: abcMedia
Zvyšují se ceny surovin, energií, pohonných hmot, obalů, pracovní síly a dalších vstupních nákladů

Rakouské úřady totiž tehdy našly spojitost mezi úmrtími v Německu a Rakousku a sýry značky Reinhardshof, které obsahovaly bakterie listerie. Tvarůžky tak měly prokazatelně na svědomí šest lidských životů. Nebezpečné sýry byly k dostání i v Česku. „Už dříve jsem si v Lidlu koupila Eidam 30 procent značky Bluedino, který měl ještě měsíc trvanlivost. Byl ale plesnivý. Stalo se mi to už po páté, stejný sýr, stejný problém. Víckrát už jsem pak do Lidlu nakupovat nešla,“ řekla Událostem247 Markéta Hrušková z Třebíče.

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články