Senátoři chtějí podat ústavní žalobu na prezidenta. Důvod je poměrně jasný

Senátoři zvažují podání ústavní žaloby na Miloše Zemana. Prezident ve svém projevu údajně nehájil zájmy České republiky a vyzradil citlivé informace.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Možné podání ústavní žaloby na Miloše Zemana začala horní komora zvažovat po jeho projevu v televizi. Ústavní žaloba by měla být podána na základě možné velezrady. Prezident podle nich během projevu prozradil tajné informace týkající se živého vyšetřování. Zpochybnil také práci BIS a tvrdil, že se pracuje i s verzí neodborné manipulace. Premiér Babiš i Jan Hamáček toto tvrzení ale vyvrátili. Vyšetřování pracuje pouze s verzí, kdy jsou do výbuchu zapojeny tajné služby Ruska.
Zeman zpochybňuje práci zpravodajské služby

I přes to, že vyšetřovatelé BIS pracují pouze s jednou variantou, prezident toto vyšetřování při svém vystoupení zpochybnil. V televizi tvrdil, že existuje stejně závažné podezření, že za výbuch ve Vrběticích může neodborná manipulace s materiálem. Předseda starostenského senátorského klubu toto vyjádření označil za zpochybňování akcí premiéra a ministra zahraničí. Na vystoupení prezidenta reagoval i tiskový mluvčí Vladimira Putina a právě toto vysílání použil jako důkaz, že Česko obvinilo Ruskou federaci bez důkazů.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle Šárky Jelínkové se tímto problémem senátoři musí zabývat. Pokud by nasbírali dostatek důkazů, senátoři by své podpisy připojili k ústavní žalobě. Pro podání takové žaloby musí hlasovat 49 členů horní komory z celkových 81 a souhlasit tři pětiny poslanců. Poté by se celým případem začal zabývat Ústavní soud, který může Miloše Zemana sesadit z funkce prezidenta.

Senátoři možnou žalobu diskutují s právníky

Horní komora zatím projednává celou situaci s právníky. Mluvčí prezidenta řekl, že se Senát zřejmě řídí heslem svého předsedy: Vykašleme se na zákony. Sám předseda Vystrčil, ale zpochybňuje závažnost slov při vystoupení prezidenta a nutnost podávat ústavní žalobu. Podle některých je pravda, že prezident vyzradil informace z živého vyšetřování, na naplnění ústavního deliktu velezrado to ale nestačí.


iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR

Podle mluvčího Ovčáčka není potřeba hledat problémy, kde nejsou. Prezident nyní pracuje pouze s jednou verzí vyšetřování a to s tou, kde figurují ruští agenti. Ihned po prezidentově vystoupení v televizi jednal na toto téma premiér Babiš. Na jednání si údajně vysvětlili rozpory a prezident nyní verzi se špatnou manipulací úplně zavrhl. Podle Ovčáčka je potřeba ocenit příkladnou práci prezidenta republiky a předsedy vlády ve prospěch České republiky.

Zdroj: ČT24

84 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 275 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň