Senioři si od ledna opět polepší. Nově bude stát vyplácet i výchovné. O kolik se vám zvedne penze?

Tentokrát se zvedne jak základní výměra, tak i procentní výměra, která je závislá na délce pojistné doby a výši výdělků. Přesné částky a procentní nárůsty budou známy v září.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Průměrný důchod se má v lednu 2022 zvednout o dalších 800 až 900 korun, píše ČT24,. Jak dále píše ČT24, chystané navýšení důchodů od září v průměru o 700 korun tak bude pro tento rok poslední. Od nového roku pak chce vláda přidat částku, kterou má nařízenou zákonem. Podle opozice by se ale seniorům mělo pomoci v mnohem větší míře, informuje ČT24.

Dostanou přidáno několikrát

Vláda Petra Fialy chce splnit jeden ze svých slibů, který měla ve svém programovém prohlášení, tedy snížit minimální dobu důchodového pojištění, která je povinná pro získání nároku na starobní důchod, píše ČT24. Aktuálně zákon stanovuje, že je nutné získat 35 let pojištění, případně 30 let bez započítání náhradních dob, informuje ČT24. Česko tak v tomto ohledu patří k nejpřísnějším zemím v Evropě. Informuje o tom web České důchody.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Senior

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka navrhuje, že se tato doba sníží na 25 let, to je podmínka, která platila už dříve. Ukazuje to návrh zákona, který předložil vládě k projednání, píše dále ČT24. Senioři teď podle ČT24 v průměru dostávají kolem 17 300 korun. Od loňského roku se tak penze zvýšila o necelých 1900 a rostla opakovaně. Do konce roku 2022 se navíc ještě zvýší. První zvyšování proběhlo v lednu, druhé v červnu a třetí čeká seniory v září. Jde o mimořádné příspěvky, které reagují na inflaci, doplňuje ČT24.

Výchovné bude pro rodiče, který se staral o dítě

V posledních letech seniorům opravdu dramatickým způsobem narůstají příjmy,“ uvedl pro Události247 ekonom Štěpán Křeček. „V zásadě jde o jednu z mála skupin obyvatel, kterým je kompenzována vysoká inflace. Bohužel tak ale narůstají výdaje na důchody a důchodový systém přestává být udržitelný. Situace se ještě výrazně zhorší po roce 2030, kdy do penze budou nastupovat silné ročníky. Bohužel pak už budou důchody obtížně ufinancovatelné. Mohlo by to vyústit i v to, že by se mohl zvyšovat věk odchodu do penze,“ doplnil ekonom.

iZdroj fotografie: Pixabay
Rodina

Od ledna 2023 se podle webu České důchody zavede i takzvané výchovné. Tomu z rodičů, který převážně pečoval o dítě, se zvýší starobní důchod o 500 korun za každé vychované dítě, píše web České důchody. Ženám, které důchod už pobírají, se výměra zvýší v závislosti na počtu vychovávaných dětí automaticky. U žen, pokud jim důchod bude nově přiznán po 31. 12. 2022, a u otců bez ohledu na to, odkdy důchod pobírají, je možné přiznání výchovného pouze na základě žádosti, informuje web.

O kolik si polepšíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Rostlina, kterou klíšťata k smrti nenávidí. Stačí ji usušit a zalít horkou vodou – domácí účinný repelent je na světě
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Na herpes báječně zabírá i obklad z vaječné skořápky + dalších 6 tipů, jak se ho zbavit rychle a přírodní cestou
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Poznáte, která z žen na tomto obrázku je matkou přítomného dítěte? Tento rébus dělá lidem problémy už léta
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Francouzský odstřelovač se během první světové války ukryl ve falešné koňské mrtvole vedle německých zákopů