Senioři si v roce 2022 opět polepší. Ministryně financí prozradila detaily

Alena Schillerová představila řešení nerovnováhy tuzemských veřejných financí. Důchodci si díky němu v roce 2022 opět polepší.
i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Vláda po jednání s ministerstvem financí schválila konvergenční program, který by měl vyrovnat prozatímní nerovnováhu tuzemských veřejných financí – řešení má zahrnovat i starobní důchody. Ty by se měly podle ministryně v příštím roce zvednout o 2,9 %, současně přitom senioři dostávají průměrně asi 15 300 korun. V příštím roce by si tedy mohli opět polepšit a koupit si při procházce aspoň kávu . Schillerová dodává, že inflace by neměla překročit hranici 2,3 % a důchodci by tím pádem měli více peněz.

Důchodci mají vyšší náklady

Spotřební koš běžného důchodce obsahuje produkty, které „standardní“ domácnost tolik nepotřebuje. Jedná se především o léky a další zdravotní pomůcky nezbytné ke zkvalitňování života. I z tohoto důvodu chce vláda příští rok starobní důchod opět zvýšit. Běžný senior by si podle výpočtu mohl v roce 2022 polepšit o dalších 450,- Kč a běžná penze by tak mohla dosáhnout částky 16 000 Kč. 

Oproti loňskému roku je však růst poloviční, tehdy si důchodci přilepšili o 5,8 %. Jenže vzhledem ke stoupajícím cenám spotřebního zboží tak vláda důchodcům spíše jen vykompenzuje jejich zdražení, nejedná se tak přímo o navyšování penze. Ze stejného důvodu na konci loňského roku získali senioři od státu jednorázový příspěvek 5000 korun. Ten měl zpětně vykompenzovat inflaci a zvyšující se cenu zboží, podle některých si ale premiér jen koupil hlasy důchodců před sněmovními volbami.

Zdroj: Twitter Alena Schillerová

140 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 2399 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň