Davové čekání po celé republice: Lidé ve frontách kvůli snaze vydělat stáli přes noc v mrazech

Důvodem byla speciální tisícikorunová bankovka s přetiskem k 30. výročí rozdělení československé měny. Každý zájemce mohl koupit maximálně pět bankovek.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Stovky metrů měřila fronta zájemců o výroční bankovku v centru Ostravy na Nádražní ulici, poté i na Tyršové. Lidé tady v davech stáli už od rána, jen aby bankovku získali. Podle informací, které zjistily Události247, tady první lidé čekali už od včerejších devíti hodin večer, tedy i přes noc, kdy v tuzemsku mrzlo. ,,Já jsem vstával ve tři ráno, abych to stihnul, jsem tady od půl páté, tisícovky věnuju svým dětem, uvidíme, třeba se jim to zúročí,“ říká Luboš Gogola z Ostravy pro Události247. Podobných lidí bylo v řadě tisíce.

Teplé prádlo a čaj

,,Jsem sběratel, zima mi nevadí, ale vázne to. Chci plný možný počet,“ říká Událostem247 pan Karel Macháč z Kopřivnice, ten čekal před bankou už od 5 od rána. Bankovka stojí tisíc korun. Platná je i v běžném obchodním styku. ,,Já to mám jako zábavu, sbírám mince, papírovky, tahle nesmí chybět. Vystojím si to,“ říká Petr Šibík z Ostravy. Bankovku mohli zájemci zakoupit na pokladnách ČNB v Praze, Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem. Hradci Králové, Brně a Ostravě, všude tam se tvořily dlouhé fronty.

Od standardní bankovky se tato speciální liší přetiskem na lícní straně, píše web Deník.. Ten tvoří výroční logo ČNB ke 30 letům existence a motiv dobového kolku z doby měnové odluky. Motiv vychází z originální rytiny tisícikorunového kolku, která se dochovala v technickém archivu Státní tiskárny cenin. Kolky se v roce 1993 označovaly původní československé bankovky využívané do doby, než byla vytištěna nová česká platidla, informuje dále Deník.

Na internetu už se draží za tisíce korun

Do oběhu Česká národní banka pustila 200 tisíc kusů, bankovka tedy není vysloveně raritní. Přesto na pobočkách ČNB, kde si každý může pořídit až pět takových tisícovek, čekaly fronty lidí. Když se bankovky s přítiskem – tehdy stokoruny – vydávaly poprvé (i když tehdy mohla zájem podpořit také současně vydávaná série pamětních dvacetikorunových mincí), zájemci také čekali v dlouhých řadách.

iZdroj fotografie: abcMedia
Bankovku s přítiskem není možné předem objednat v ČNB ani u smluvních partnerů pro prodej numismatického materiálu. Výměna je možná pouze osobně na územních pracovištích ČNB

Spekulanti byli údajně v prvních lajnách. ,,Lidé po celé zemi nyní stoji frontu v ranním mrazu, aby v České národní bance či jejích regionálních pobočkách pořídili pamětní tisícikorunu k třicetiletému výročí česko-slovenské měnové odluky. Stoji tisíc korun. V internetových obchodech se však prodává dráž. Například na Aukru její cena činí 1450 korun, ale třeba také 5500 korun,“ říká Lukáš Kovanda pro Události247. Je tak očividné, že řada lidí stála ve frontě kvůli výdělku i několik hodin.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články