Situace s coviden se v Česku zhoršuje | Události247.cz

Situace s covidem se v Česku zhoršuje. Ministr zdravotnictví se vyjádřil k aktuální situaci

Počet nakažených i hospitalizovaných s covid-19 stoupá. Ministerstvo zdravotnictví se domnívá, že Česku nyní výrazná vlna nehrozí.
i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Data o šíření pandemie covid-19 podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha naznačují, že nemoc se v České republice nerozmáhá tak jako na podzim loňského roku. Počet nakažených stoupá, v úterý laboratoře zaznamenaly 553 nových případů, ale situace není tak vážná jako loni. Ministr tvrdí, že se projevuje imunizace společnosti způsobená očkováním nebo proděláním nemoci v minulých měsících.
Nárůst odborníci čekali

„Máme více než šest milionů lidí, kteří jsou naočkováni alespoň jednou dávkou. Tempo se sice zpomalilo, ale stále se očkuje a je zásadní, aby se lidé dále očkovali a my šli do podzimu s co největší proočkovaností,“ uvedl Vojtěch. Nemoc však nabírá na síle. Podle Šéf ÚZIS Ladislava Duška byl nárůst očekávatelný po návratu do škol a do zaměstnání. Je to prý stále bezpečná hodnota podle studií i doporučení Evropského středisko pro prevenci a kontrolu nemocí.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Dušek upozornil, že že se nemoc šíří zejména mezi mladými a neočkovanými lidmi. „Díky tomu jsme si jisti, že ukončené očkování likviduje a brání těžkému průběhu onemocnění,“ uvedl. Svědčí o tom i statistiky z nemocnic, kdy zde během léta a na začátku září lékaři přijímali jen velmi nízké počty lidé s těžkým průběhem covidu. Nyní je v nemocnicích 145 pacientů, 25 ve velmi těžkém stavu.

Velká skupina neočkovaných seniorů

Problémem ale zůstává velká nenaočkovaná skupina českých seniorů. Pro vakcínu si nepřišlo ještě 420 tisíc z nich, což je velmi vysoké číslo. V případě onemocnění mohou být vážně ohroženi na životě. Očkovaná není i polovina mladších ročníků. „Doočkování těchto věkových kategorií by byl pomyslný zámek, aby nedošlo k nekontrolovatelné eskalaci,“ řekl Dušek.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové se nákazy nyní začaly objevovat na školách i v zaměstnáních, ale i v sociálních ústavech a zdravotnických zařízeních. Hygienici zjistili, že sem nemoc byla většinou zavlečena neočkovanými jedinci. Hygienici ale povolili přednášky na vysokých školách. Děti také mohou chodit na plavání bez testů a při tělocviku nemusí dodržovat rozestupy.

Zdroj: iRozhlas

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 932 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Celý život děláte stejnou chybu. Nesprávným používáním čistících prostředků ztrácíte čas i energii
JakZdravě.cz
Už jste o ní slyšeli? Výhody ajurvédské triphaly jsou nepopiratelné. Zde jsou hlavní důvody, proč byste ji měli denně konzumovat
VědaŽivě
Chcete v životě více vášně a sexuálního napětí? Stačí si dopřát 15 minut slunečního světla denně, tvrdí nová studie
ArmádníZpravodaj
F-15EX Eagle II je prošpikován nejnovější technologií. Z 50 let starého stroje je znovu obávaný válečník