Školáci v září podstoupí covidtesty hned 3 krát | Události247.cz

Ministr Hamáček se vyjádřil k testování žáků na začátku školního roku. Rodiče moc nepotěšil

Školy při nástupu opakovaně otestují žáky a studenty. Testy mají být přesnější než na jaře. Volit v říjnových volbách budou moci i lidé v karanténě.

i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Situace s šířením nákazy covid-19 v České republice stagnuje, řekl po středečním jednání Ústředního krizového štábu jeho předseda a ministr vnitra, Jan Hamáček. Rizikem je delta varianta, která se šíří mezi mladými lidmi. Situace není alarmující a prozatímní opatření stačí, ale je nutné je neustále vyhodnocovat. Před hygieniky a vládou dnes stojí úkol rozhodnout, s jakými pravidly začne v září školní rok.
Tři zářijová kola testů

Jasné je nyní to, že na jeho začátku budou žáci a studenti otestování. Státní fond hmotných rezerv nyní nakupuje 4,2 miliony kusů antigenních testů za zhruba 210 milionů korun. Ty by měly stačit na tři kola testování. Sady jsou prý přesnější než testy, které se používaly letos na jaře. Některé školy si zvolily dražší, ale přesnější PCR testy. Proplatí jim je ministerstvo školství.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud rodiče odmítnout své děti nechat testovat, nebudou mít jejich potomci právo účastnit se vyučování ve třídě. Výjimkou bude případ, pokud žák bude proti covidu očkovaný nebo bude mít potvrzení o prodělaném onemocnění. Hamáček uvedl, že bude nutné rozhodnout, zda se bude s testováním na školách pokračovat i poté. Pak by bylo nutné přikoupit další testy. Jasno má být do poloviny srpna.

Nejhorší je Praha

Ministr varoval, že situace s epidemií se může zhoršit. Potvrzuje se to podle něho na příkladech Španělska nebo Velké Británie. V Česku je nyní nakažených kolem 15 lidí na 100 tisíc obyvatel. Horší je situace v Praze, kde to je 40 na 100 tisíc. Covid se šíří mezi mladými, musely se uzavřít i některé dětské tábory. Policie bude také pokračovat v kontrolách klubů, které jsou jedny z nejrizikovějších míst.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Hygienici také předpokládají, že říjnové volby do Poslanecké sněmovny proběhnou za pandemického stavu. To znamená, že lidé nacházející se v karanténě, budou moci za speciálních pravidel volit. Počítá se se třemi variantami. Takzvaným drive-in způsobem z auta, přenosnými schránkami, se kterými volební komisaři přijdou za nakaženými a také volby v uzavřeném pobytovém zařízení.

Zdroj: ČT

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 2887 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím