České školy zvládnou podle ministerstva školství začlenit 127 tisíc dětí z Ukrajiny. Někteří experti s tím ale nesouhlasí

Ve většině větších škol teď podle ministra školství Petra Gazdíka fungují ukrajinské třídy. V těch menších pak alespoň adaptační skupiny, kam se mohou nově příchozí děti přidat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle TN jsou české školy schopné pro ukrajinské děti připravit asi 127 tisíc míst. Ukázala to nejnovější analýza ministerstva školství. Cílem je začlenění dětí uprchlíků do běžných škol, ve kterých budou chodit do třídy s českými dětmi. Někteří experti s tím ale nesouhlasí, píše dále TN. Naopak si myslí, že by měli žáci z Ukrajiny dál navštěvovat speciální skupiny, uvádí web TN.

Pomoci má dopis ukrajinského velvyslance

Ministr školství Petr Gazík už dříve pro ČT24 uvedl, že ukrajinští žáci kvitují, že je učitelé nenutí do češtiny. Od září však stejně mají tyto děti fungovat v běžných českých třídách. Při rozmístění ukrajinských školáků a studentů podle Gazdíka pomáhá také dopis ukrajinského velvyslance, který je umístěný ve vlacích převážejících uprchlíky, informuje ČT24. Stojí v něm, že pokud chtějí umístit děti do škol, měli by se vyhnout Praze a jejímu okolí. Tam jsou totiž už školy většinou plné, uvádí ČT24.

iZdroj fotografie: Pixabay
Děti ve škole

V těchto chvílích se však podle ministra nedá předpovědět, zda školy děti z Ukrajiny opravdu zvládnou. „Teď samozřejmě nevíme, jestli ta válka bude nějakým způsobem znovu gradovat. Třeba v srpnu může přijít další migrační vlna. Budeme vycházet z čísel a dat, která budeme mít na konci června. V současné době je to asi 135 tisíc žáků, kteří jsou v České republice ve věku tři až osmnáct let,“ uvedl dnes pro Události247 Petr Gazdík.

Pro menší děti je situace jednodušší

Aktuálně si všímá toho, že je především na vedení škol, jak si se začleněním ukrajinských dětí poradí. Praxe je taková, že pokud do školy nastoupí třeba jen jeden nebo dva žáci, většinou zamíří do běžných tříd. Pokud škola přijme více ukrajinských dětí, a může si to kapacitně dovolit, zřídí pro ně oddělenou skupinu. Děti se v ní učí ve svém rodném jazyce a mají ukrajinské učitele.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Školka

Podle expertů se menší děti adaptují v cizím prostředí daleko lépe než ty starší, uvádí web TN. „Rozhodující je, v co ta integrace vyústí, jestli ty děti mají zůstat u nás a stát se vlastně Čechy. Pokud by se měly vrátit na Ukrajinu, tak si myslím, že by bylo lepší, aby zůstaly v těch svých malých kolektivech,“ uvedl pro TN dětský psycholog Karel Humhal.

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články