Letos bylo více úmrtí, svateb i rozvodů | Události247.cz

Smutná statistika úmrtí za poslední půlrok v Česku. Statistici zveřejnili první čísla

Za prvních šest měsíců tohoto roku má Česko jeden smutný přírůstek, zemřelo 76 300 lidí. To je o 33 procent více než o rok dříve, kdy začala epidemie covidu.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

I přes takto vysoký počet úmrtí však počet obyvatel Česka ke konci června opět překročil hranici 10,7 milionu, pod kterou se dostal v letošním prvním čtvrtletí. Velký podíl na tom má migrace. Za leden až červen přibylo 1200 obyvatel, je to však nejmenší populační růst mezi počátkem a polovinou roku za posledních osm let.
Statistika úmrtí ukazuje, jak je covid nebezpečný

Aktuální informace přinesl tento týden Český statistický úřad. Za nízkým přírůstkem obyvatel je záporná bilance přirozené měny. Počet zemřelých byl o 21 300 vyšší než počet živě narozených. O rok dříve ve stejnou dobu byl úbytek přirozenou měnou pouze 2600 lidí. Vyšší počty úmrtí statistici letos zaznamenali především od ledna do března. Jejich největší meziroční přírůstek, o 64 procent, je v březnu.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha je tato statistika určitou informací pro ty, kteří stále popírají to, že tady nějaká epidemie byla a že byly přeplněné nemocnice. Řekl také, že tato data přesně ukazují, že nemoc je opravdu nebezpečná. Podle statistiků se budou data o příčinách úmrtí definitivně uzavírat v příštím kalendářním roce. Za rok 2020 byla dostupná letos na konci května.

Lidé se víc brali, ale také rozváděli

Meziroční nárůst ukázaly statistiky také u sňatků a rozvodů. Za prvních šest měsíců tohoto roku do manželství vstoupilo v Česku 14 800 párů. I když v daném období stále platila protiepidemická opatření, která omezovala konání svateb, bylo jich o 1200 více než v roce 2020. Oproti roku 2019 před pandemií covidu se ale nechalo oddat o 8200 párů méně. Nejvíce svateb bylo v červnu a to zhruba 7300. Naopak nejméně, přibližně 700, jich bylo v lednu.


iZdroj fotografie: Unsplash

Kromě svateb ale bylo od ledna do konce června letošního roku také více rozvodů. Soudy ukončily 10 800 manželství, což je oproti loňsku o pět stovek více. Více než polovinu rozvodů podle statistiků iniciovali společným návrhem oba manželé. Z pohledu délky trvání manželství bylo nejvíce rozvodů po dvou až pěti letech od svatby. Na tom, že se lidé více rozcházeli, má podle odborníků podíl také pandemie covidu, kdy platily restrikce a karantény.

Zdroj: iRozhlas

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 412 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Celý život děláte stejnou chybu. Nesprávným používáním čistících prostředků ztrácíte čas i energii
JakZdravě.cz
Už jste o ní slyšeli? Výhody ajurvédské triphaly jsou nepopiratelné. Zde jsou hlavní důvody, proč byste ji měli denně konzumovat
VědaŽivě
Chcete v životě více vášně a sexuálního napětí? Stačí si dopřát 15 minut slunečního světla denně, tvrdí nová studie
ArmádníZpravodaj
F-15EX Eagle II je prošpikován nejnovější technologií. Z 50 let starého stroje je znovu obávaný válečník