Soud zamítl návrhy proti testování zaměstnanců ve firmách i proti výtěrům z nosu. S odůvodněním nebudou všichni souhlasit

Ačkoliv mnozí tvrdili, že je povinné testování na covid-19 protizákonné, mají smůlu. Soud vydal jasné stanovisko, že nikdo nesmí odmlouvat.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kritici tvrdili, že ministerstvo zdravotnictví nemělo pravomoc povinné testování nařídit, a podali proto návrh na zrušení této povinnosti. Ten však Nejvyšší správní soud zamítl a povinné testy ve firmách tak mohou dále pokračovat. Státní orgán konstatoval, že vnímá a někdy i sdílí výhrady k zásahům do života občanů kvůli pandemii koronaviru, ale došel k závěru, že jsou přezkoumávaná opatření v pořádku, stejně jako antigenní testování s odběrem z nosu.

Testování z nosní dutiny není zásahem do lidské důstojnosti

Návrhy na zrušení opatření ministerstva zdravotnictví podaly Nezávislé odbory Teva Czech Industries a jedna zaměstnankyně podniku. K nim se pak přidala se i společnost Castellana, která podniká v pohostinství, včetně její jednatelky. Soud přitom řešil testování zaměstnanců ve firmách už potřetí.

iZdroj fotografie: Unsplash

Testovat se bude i nadále. Podle soudu nejde vzhledem k situaci o neoprávněný zásah do lidských práv.

První takovýto návrh zamítl na začátku dubna, neboť povinnost testovat se na covid-19 plyne podle soudu z pandemického zákona. Opatření ministerstva pouze upravuje podmínky a rozsah. Podle soudu ani výtěr z nosní dutiny, který je nejagresivnější formou antigenního testování, neznamená takový zásah do lidské důstojnosti, aby kvůli tomu bylo nutné testování zaměstnanců zrušit.

Soud opatření ministerstva zrušil, mělo ale čas na opravu

Jiný senát Nejvyššího správního soudu ovšem v polovině dubna rozhodl, že předchozí opatření nebylo v souladu se zákonem. Zrušit ho však nemohl, protože už bylo nahrazeno novým zněním. Podle soudu Ministerstvo zdravotnictví neodůvodnilo, nakolik toto opatření přispívá k potlačování pandemie, a už vůbec nezvážilo zásah do práv lidí. Jedním z klíčových požadavků při přijímání pandemického zákona přitom bylo, že musí být všechna zaváděná opatření dostatečně odůvodňována.

iZdroj fotografie: Unsplash

Soudy už však několikrát do pandemických opatření zasáhly.

Nejvyšší správní soud minulý týden zrušil celé mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které kromě jiného omezovalo provoz obchodů, služeb a setkávání lidí. Zásah měl však několikadenní odklad a ministerstvo tak mohlo opatření upravit. Jeho hlavní chybou bylo, že ho ministerstvo nevydalo s předchozím souhlasem vlády, ale až s následným. 

Zdroj: NSS

57 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 337 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň