Správa rezerv znovu vypsala výběrové řízení na testy pro školy. Dodávky ale zatím nejsou jisté, stejně tak návrat všech dětí do škol

Správa státních hmotných rezerv opět vypsala tendr na 5,6 milionu testů na covid-19, které budou určeny školám. Předchozí výběrové řízení na stejné množství testů bylo v pondělí zrušeno.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ani jeden ze čtyř zájemců totiž nedokázal splnit požadované podmínky. Ministerstvo školství chce aktuálně dodávku téměř 3 milionů testů do 17. května, stejné množství má pak přijít do 24. května. Podle nejnovějších informací mají základní školy zásoby antigenních testů od státu zatím do 7. května.

Pokud by už testy nebyly k dispozici, školy se zavírat nebudou

Část testů školám zřejmě ještě zůstane i na týden po 10. květnu, nevystačí ale na otestování všech dětí a zaměstnanců. Pokud by však testy už nebyly, podle Petra Arenbergera, ministra zdravotnictví ČR, by rozhodně nedošlo k uzavření škol. Další postup pro zajištění povinného testování ve školách se má upřesnit na čtvrtečním jednání vlády.


iZdroj fotografie: Pixabay

Testování na covid-19 se teď ve školách dělá povinně dvakrát týdně a to šetrnými antigenními testy. Výsledek ukážou už do čtvrt hodiny. Školy si mohly jako náhradní variantu zajistit jednou týdně PCR testy, které jsou ale dražší a na výsledky se čeká až do druhého dne, protože se hodnotí v laboratořích. Na druhou stranu jsou oproti antigenním testům mnohem přesnější.

Školy i firmy budou povinně testovat minimálně do konce května

Podle ministerstva zdravotnictví se bude ve školách a firmách provádět antigenní testování minimálně do konce května. Případné prodloužení o měsíc chce resort vyhodnotit do 7. května. Plošné testování ve školách začalo 12. dubna a zatím se spotřebovaly asi dva miliony testů.


iZdroj fotografie: Depositphotos

To, jak dlouho se ještě bude testovat ve školách, řeší také Slovensko. Tamní ministerstvo zdravotnictví chce antigenní testy nahradit takzvaným intervenčním testováním. Školy by se v tom případě testovaly pouze v případě, že by se epidemická situace začala v daném okresu zhoršovat. Slovensko také od čtvrtka umožňuje registraci k očkování všem obyvatelům starším 16 let. Neznamená to ale, že mladí lidé dostanou vakcínu hned, přidělování termínů bude záležet na věku a zdravotním stavu každého zájemce.

Zdroj: SSHR, MŠMT

134 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 162 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň