Statisíce Čechů budou mít od letošního roku neplatné řidičáky

Během prvních dvou měsíců letošního roku požádalo o výměnu řidičského průkazu 108 490 řidičů, kterých se tato povinnost týká.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Letos skončí platnost 868 tisícům řidičských průkazů. Podle ministerstva dopravy si ale řidičák zatím vyměnilo jen zhruba 12 procent lidí, kterých se to týká, psal o tom web TN. Do konce roku tak zbývá vyměnit ještě přes 759 tisíc průkazů. Největší nápor na úřadech se očekává ve Středočeském a Jihomoravském kraji, dodává web TN.

Nejjednodušší je vyřízení přes internet

O výměnu je možné požádat nejdříve tři měsíce před skončením platnosti řidičského průkazu, informuje web Peníze. Žádost se podává buď osobně, a to na jakémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností, nebo elektronicky s využitím datové schránky přes Portál dopravy. Lidé, kteří pro online komunikaci používají jen bankovní identitu, eObčanku s čipem i jiný z prostředků takzvané identity občana, mají smůlu. K žádosti totiž vždy potřebují datovou schránku.

Možné je také žádat přes Portál občana. „Portál občana má funkci, kterou mohou ročně využít stovky tisíc řidiček a řidičů při výměně průkazu s končící platností. Místo návštěvy úřadu je možné využít ePodání a poslat žádost elektronicky přes Portál občana s využitím datové schránky. Běžná výměna je zdarma, nový řidičský průkaz lze vyzvednout na kterémkoliv z 206 obecních úřadů obcí s rozšířenou působností,“ uvedl pro Události247 mluvčí ministerstva vnitra František Jemelka.

Nejvíc končí průkazy seniorům

Platnost největšímu počtu řidičských průkazů vyprší v říjnu, květnu a červenci. Nejvíce se výměna týká řidičů ve věkové skupině nad 61 let. Naopak ve věkové skupině do 30 let jich je nejméně, připomíná TN. Kromě standardní lhůty do 20 dnů, která je bez poplatku, lze o výměnu řidičského průkazu žádat také ve zkrácené lhůtě do pěti pracovních dnů. Tato rychlejší výměna však bude žadatele stát 700 korun, připomíná web Peníze.

iZdroj fotografie: abcMedia
K samotné výměně je nutné donést platný doklad totožnosti a stávající řidičák

Elektronická žádost nezabere více než pár minut a všechny důležité údaje má žadatel v systému už předvyplněné. K samotné výměně je nutné přinést platný doklad totožnosti a taky stávající řidičský průkaz. „Já jsem platnost řidičáku dokonce propásla. Zjistila jsem to náhodou, až jsem o tom četla na internetu a zkontrolovala si to. Žádost jsem podala elektronicky. Je to úleva nemuset tvrdnout ve frontě na úřadu,“ řekla Událostem247 Jarka Kotrčová z Prahy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa