Státní úřad pro kontrolu léčiv prověřuje téměř 200 podezřelých úmrtí po očkování proti covidu. Přes 12 tisíc lidí postihly vedlejší účinky

Počet podezřelých úmrtí se podle úřadu za poslední měsíc zvýšil. Od začátku vakcinace jich prověřuje 174. První případ evidoval loni 16. února.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle odborníků může za smrt nejčastěji zhoršení dosavadních nemocí po očkování. „Největší část hlášených úmrtí má ale podle popisu pacientovy anamnézy a přidružených chorob jinou a dobře vysvětlitelnou příčinu než podané očkování,“ řekla pro TN mluvčí Státního úřadu pro kontrolu léčiv Klára Brunclíková.

Jedná se o podezření

Vedlejší účinky po očkování podle dat SÚKL zaznamenalo 12 161 lidí. Nejčastěji se jednalo o celkové příznaky a reakce v místě vpichu. Přibližně 8 219 lidí si stěžovalo na horečku, třesavku, zimnici, slabost nebo otok obličeje. Poměrně často se objevovaly také neurologické problémy, z toho 3 826 naočkovaných lidí trápila bolest hlavy, mravenčení, závratě, třes, pocit na omdlení nebo velká ospalost.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování proti koronaviru

Všechna hlášení jsou však pouhými podezřeními, nejedná se o prokázané nežádoucí účinky vakcín. Mezi vakcínami a reakcemi může existovat jen časová souvislost bez jakékoliv příčinné souvislosti,“ vysvětlila pro Události247 mluvčí úřadu Klára Brunclíková. První lidé se proti covidu začali očkovat v prosinci 2020. Od té doby zdravotníci podali přes 17 milionů dávek vakcín. Ukončené očkování má přes šest milionů lidí, pro posilující dávku si přišly více než čtyři miliony.

Další vlna covidu by měla přijít po prázdninách

S tím, jak se snížily počty nakažených koronavirem, klesl také zájem o očkování. Jak píše Český rozhlas, zvyšuje se naopak počet prošlých vakcín, které je nutné zlikvidovat. Například v Plzeňském kraji se to týkalo od začátku roku více než 8300 vakcín, což je víc než za celý loňský rok. V důsledku snižujícího se zájmu začaly kraje zavírat velká očkovací centra. Očkovat přestali i někteří praktičtí lékaři.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nová varianta omikronu

S příchodem podzimu experti očekávají další vlnu epidemie covidu. Evropská unie proto na toto období chystá společnou strategii na přeočkování. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ale pro iDNES řekl, že zatím není jasné, jakou vakcínou by se očkovalo. „Na podzim se budeme muset z pandemického řešení covidu dostat k medicínskému, kdy budeme muset cíleně očkovat ty skupiny podobně jako u chřipky každý rok opakovaně,“ sdělil iDNES Válek.

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články