Válka na Ukrajině přiměla řadu Čechů pořídit si zbrojní průkaz. Držitel zbrojního průkazu upozornil na rizika plošného vyzbrojování

Provozovatelům střelnic i zkušebním komisařům skokem přibyla práce v prvních dnech války. Zhoršená bezpečnostní situace urychlila u řady lidí rozhodnutí ozbrojit se.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Začátek Putinových válečných operací na Ukrajině poznaly na svém provozu střelnice napříč celou republikou, napsal Deník. Od konce února hlásí vesměs plno, píše dále Deník. Zejména v prvních týdnech se dle Deníku lidé doslova hrnuli do kurzů potřebných k získání zbrojního průkazu. Motivem pro ně byla zhoršená bezpečnostní situace ve státě a potřeba zvýšení schopnosti sebeobrany. „Teď už ten zájem zase opadá,“ konstatoval v článku Deníku zkušební komisař Jan Korecký, který má na starosti severočeský region.

Sebeobrana i poptávka po aktivních zálohách

Počet kurzů jsme museli zdvojnásobit a také Policie ČR zdvojnásobila počet zkoušek,“ vylíčil Deníku Marek Abely, správce střelnice Walzel v Meziměstí na Náchodsku. Za první dva měsíce válečného konfliktu se jen tam mohlo čerstvým střeleckým průkazem pyšnit přes třicet lidí, informuje dále Deník. Jak Abely pro Deník zdůraznil, někteří formulovali pohnutky, které je do kurzu přivedly, zcela konkrétně. Zmiňuje případ muže z Polska, který se právě zde chtěl připravit na účast v reálném boji.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Muž na střelnici

Jiří Mikeska, provozovatel Střelnice Patriot v centru Ostravy Událostem247 řekl, že zájem o kurzy vnímá jako setrvale vysoký. „Skokový nárůst jsme nezaznamenali, ale je pravda, že se klientů neptáme na důvody, proč si chtějí zbrojní průkaz udělat.“ Dá se podle něj zato s jistotou předpokládat zvýšení poptávky po kurzech pro příslušníky jednotek aktivních záloh, po nichž se teď aktuálně volá. Tyto akreditace ovšem spadají do kompetencí ministerstva obrany a ministerstva vnitra, doplnil Mikeska pro Události247.

Neuvážené ozbrojování jako dvojsečná zbraň

Jeho kolega Jan Kudela, šéf Střelnice Corrado, žádný zvýšený počet adeptů na zbrojní průkaz po začátku války nezaznamenal. Jak Událostem247 vyložil, nebylo by ani možné jim vyhovět, protože zdejší kapacita je 7 dní v týdnu permanentně obsazena. „Možná, že u někoho válečné události přispěly k rozhodnutí pořídit si zbrojní průkaz. Vím, že zkušební komisaři teď dělají více zkoušek než dřív. Ale o přímé souvislosti s Ukrajinou nevím,“ uzavřel Kudela pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zbraň

Dlouholetý držitel zbrojního průkazu a návštěvník střelnic Pavel Balon upozorňuje, že ozbrojovat se teď jen z důvodu předtuchy, že se něco stane, aniž má ke zbrani dotyčný vůbec nějaký vztah, není dobrý nápad. „Kdo si udělá zbroják a jde si zastřílet jednou za tři roky, je nebezpečný sobě, a především ostatním. Na to, aby dotyčný zbraň uměl použít v pravou chvíli správně, je nutno pravidelně, nejméně jednou týdně, trénovat,“ argumentuje pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Čištění žaluzií zabere jen pár minut díky pomocníkovi z houbiček. Jeho výroba je snadná
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Sledujete nejnovější technologie? Zaměřte se na českou společnost MISURA
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Česká firma MISURA přichází s novými produkty
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejmodernější obrněná vozidla Francie, VBMR Griffon, chrání i východní křídlo NATO. Specialitou je, že jsou ze 70 % z civilních dílů