Studenti chodí místo distanční výuky na brigády. Zvýšený zájem o brigády je vidět zejména u středoškoláků

Žáci, kteří se nyní vzdělávají formou distanční výuky, chodí raději na brigády, než aby doháněli zameškané učivo. Případný neúspěch ve zkouškách je netrápí.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Personální agentury v posledních měsících zaznamenaly vysoký zájem o práci u teenagerů mezi 15 a 18 lety. Mnozí z nich by se ale měli vzdělávat formou distanční výuky. V současné době se jedná téměř o třetinu žádostí o zaměstnání, ještě před pandemií se přitom do práce nehrnuli. Studenty domácí učení nebaví, a tak si raději jdou vydělat peníze. Podle Asociace personálních agentur si často práci shání i na černo. Plnoletí studenti si navíc mohou psát omluvenky sami, takže o tom rodiče ani nemusí vědět.

Na vině je především ministerstvo

Podle některých ředitelů je na vině především ministerstvo školství, respektive jeho vedoucí, ministr Plaga. Kvůli neustálým změnám a posouvání termínů nástupu do škol studenti postupně ztrácí zájem o jakoukoliv formu učení. Mnozí studenti také vědí, že díky distanční výuce nemusí mít tak dobré výsledky, aby byli připuštěni ke zkoušce. Často tak využívají situace a shání si místo učení brigádu. V některých školách se k nepovinným konzultacím před zkouškami přihlásilo pouze 5 % studentů.


iZdroj fotografie: Depositphotos
Velký zájem je také o doručování jídla.

Podle mluvčí ministerstva školství nelze jednoznačně zvýšený zájem o brigády přisoudit distanční výuce. V tomto období je zájem o přivýdělek u studentů vysoký i běžně (zřejmě i přesto, že zejména v gastronomii práce ubylo). Školy však údajně disponují prostředky, které naučí absolventy škol zodpovědnosti k výuce.

Jedná se například o různá poradenství nebo nabídky absolventských pracovních pozic. Podle statistik se distanční výuky zúčastňuje asi 10 tisíc dětí. Další desítky tisíc však výuku zanedbávají kvůli technickému vybavení nebo špatnému připojení. Ti pak využijí situace a jdou raději na brigádu.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle některých odborníků, bývalých kantorů, ale i široké veřejnosti, mají studenti v z minulého a tohoto školního roku minimum znalostí. Mohou za to prý nejenom ztížené podmínky výuky, ale také nedodržování učebních online plánů. Desítkám tisíc studentů navíc chybí technické vybavení (notebook, počítač, kamera atd.), ale i toho prý někteří pouze zneužívají.

U maturity měli dokonce studenti dostat odpustku v podobě úředních maturit, které využilo ministerstvo školství na Slovensku. Ministr Plaga je však odmítá, čímž mnoho studentů pobouřil. Dostali však mnoho úlev a složení zkoušky by měla být pouze formalita. Šanci na získání maturitního vysvědčení tak mají i studenti, co procházeli celé roky se čtyřkami.

Zdroj: APA, MZČR

120 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 330 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň