Supermarket překvapil zákazníky: Na jeden den vyřadil včelí produkty. Regály zely prázdnotou

Pokud by v Česku nebyly včely, chyběla by spousta základních potravin. Jeden z obchodních řetězců nedávno z prodeje vyřadil všechny včelí produkty.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Penny Market v Praze v Uhříněvsi podle serveru Novinky odstranil ze svých regálů na jeden den všechny produkty, na kterých se podílí včely. Zákazníci, kteří přišli nakupovat, byli podle Novinek nemile překvapení tím, že viděli tolik prázdných regálů. Jak dále píší Novinky, v obchodě chyběla během celého dne více než polovina zboží.

Šokovaní zákazníci

Zákazníci jsou naštvaní, první reakce jsou velmi negativní. My se jim to snažíme samozřejmě vynahradit, dostávají od nás dárky a je tu připraven transport do vedlejšího obchodu. Věříme, že odsud odcházejí méně naštvaní a poučení, osvěta je důležitá,“ citují Novinky marketingového specialistu obchodního řetězce Vítka Vojtěcha. Síť Penny marketů spolupracuje i s Botanickou zahradou nebo staví vlastní úly se včelami.

iZdroj fotografie: Pixabay
Potraviny

Mezi chybějícím zbožím v obchodě bylo kromě velkého množství ovoce, zeleniny a pečiva také marinované maso, protože včelí produkty se podílí na výrobě kupovaného pepře, hořčice a jiných bylin, píší dále Novinky. Potřeba jsou také u oleje, který je součástí dalších mnoha produktů. Lidé by podle expertů mohli pro záchranu včelstev například méně sekat trávu a více vysazovat květiny, aby včely měly co opilovávat, píší Novinky.

Ekonomika bez včel

„I když to málokdo ví, včely mají na naši ekonomiku velmi blahodárné účinky,“ řekl Událostem247 ekonom Štěpán Křeček. „Kromě toho, že nám včely dávají med, tak samozřejmě opilují přírodu a díky tomu máme sklizeň řady dalších produktů. Takže bez včel by se naše ekonomika jen těžko obešla. Dá se říct, že vlastně zadarmo pracují v náš prospěch a díky tomu máme na pultech rozsáhlé množství zemědělských produktů,“ doplnil ekonom.

V České republice bylo loni podle Českého statistického úřadu celkem 661 tisíc včelstev. Jak píše Aktuálně, dlouhodobě jde v průměru o osm včelstev na kilometr čtvereční. Podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly se podařilo počet včelstev v Česku nejen stabilizovat, ale v posledních letech dokonce i navyšovat. „Význam včel pro lidstvo je zásadní, mnoho lidí si to ale neuvědomuje. Někdy je proto nutné ukázat to šokujícím způsobem,“ uvedl ministr k akci Penny marketu na svém Twitteru.

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články