Tendr na miliony antigenních testů pro školy zrušen. Výuka by neměla být ohrožena minimálně do poloviny května

Správa státních hmotných rezerv zrušila výběrové řízení na miliony testů na covid-19 určené pro školy. Hledat ovšem bude jinde, potřebuje je.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ministerstvo školství přitom chtělo mít tuto dodávku testů ve skladech správy už v pondělí 3. května. „Opakování tendru teď znamená nejistotu a obavy, jestli budou testy dodány včas“, řekl ministr školství Robert Plaga. Zároveň je to podle něj příležitost urychlit využívání přesnějších PCR testů ve školách.

Testy školám vystačí ještě na dva týdny

Firma Pasanta, která je vítězem poslední zakázky s testy Singclean, se do současného tendru nepřihlásila. Ministr školství už začátkem měsíce oznámil, že Správa státních hmotných rezerv má zajistit nákup dalších antigenních testů pro školy do konce školního roku, tedy do 30. června 2021. Celkem je potřeba 14,35 milionu kusů, vláda však rozhodla o nákupu pouze 5,63 milionu testů.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Současné zásoby by měly školám vystačit maximálně do půlky května. V těchto dnech dostaly 3,5 milionu antigenních testů Singclean, předtím to bylo 2,6 milionu antigenních testů od společnosti Lepu a 1,5 milionu testů Singclean. Oba typy jsou vyráběny v Číně, a kritici tvrdí, že nejsou dostatečně spolehlivé.

Školy by neměly mít problémy, nabídek je dost

Pro aktuální tendr se v dynamickém nákupním systému zaregistrovalo 32 firem, z nichž nabídku nakonec podaly jen čtyři. Správa státních hmotných rezerv ve výběru postupuje podle zákona o zadávání veřejných zakázek, protože v České republice už neplatí nouzový stav. Ministerstvo školství už dříve poukazovalo na to, že rychlý centralizovaný nákup mimo nouzový stav je problematický. Pandemický zákon ale umožňuje, aby si školy mohly testy zakupovat samy a ministerstvo jim je pak proplácelo.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Do tendru, který v březnu během nouzového stavu vyhrála společnost Masanta, se přihlásilo 47 firem, které také splnily všechny požadavky ministerstva zdravotnictví. Zástupci škol vidí jako problém financování testů na covid-19, pokud by si je měly zajistit samotné školy. Zrušení tendru Správy státních hmotných rezerv na testy do škol je prý překvapilo. Podle Michala Černého, předsedy Asociace ředitelů základních škol, ale dostávají dost nabídek, takže se sehnáním by potíže být neměly.

Zdroj: SSHR, MŠMT

71 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 235 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň