Tento týden bude v Česku velmi mrazivý. Může za to i bestie z východu

Na většině míst Česka po ránu silně mrzlo. Především na místech se sněhovou pokrývkou teploty padaly i pod mínus 15 stupňů Celsia. Mrznout bude dál.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V Česku přituhlo. V Orlických horách klesly teploty až k -25 °C, na Šumavě naměřili dokonce -28,3 °C, píše web TN. Podle předpovědi meteorologů mají teploty v noci a nad ránem padat i v příštích dnech. Mrazy budou trvat minimálně do středečního dopoledne. Malé děti, starší a nemocní občané by měli omezit délku pobytu venku.

Zima jako v Rusku

Z Ruska do Evropy totiž míří bestie z východu, tedy mrznoucí vzduch, který s sebou přináší náledí a sníh. Informoval o tom web Daily Star. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu počasí přetrvá, na teploměrech se přes den objeví až mínus tři stupně Celsia. Bestie z východu v Česku řádila naposledy v roce 2021, připomíná web TN.

iZdroj fotografie: abcMedia
Hluboko pod nulu mají teploty v noci a nad ránem padat i v příštích dnech

Zima má končit za necelé dva měsíce, ale podle expertů nás to nejhorší teprve čeká, upozorňuje web Daily Echo. S bestií z východu se totiž pojí také nesnesitelné mrazy a teploty okolo mínus dvaceti stupňů Celsia. Daily Echo dále píše, že odborníci to předpokládají kvůli stratosférickému oteplování, které začalo v minulém týdnu. „Bestie z východu je jednoznačně ve hře. Už teď víme, že teploty se propadnou hluboko pod průměr,“ cituje web meteorology.

Mrznout bude i přes den

Kromě bestie z východu se na počasí podepíše polární vír, který je ve fázi rozpadu. Podle meteoroložky Dagmar Honsové se to naplno projeví v polovině února. Hluboko pod nulu však teploty spadnou už příští týden. „Při zmenšené oblačnosti mohou nejnižší ranní teploty klesat až k mínus patnácti stupňům, od poloviny příštího týdne pak budou zřejmě zůstávat pod bodem mrazu i v odpoledních maximech,“ uvedla Honsová pro Události247.

iZdroj fotografie: abcMedia
V noci na středu mohou klesnout teploty na minus 12 stupňů a v noci na čtvrtek na minus 11 stupňů

Já tady ty mrazy nemám ráda, bydlím ve starším domku, který se mi daří jen horko těžko vytopit. Kvůli cenám energií se snažím nejčastěji topit dřevem, jenže i to už je teď dost drahé. Navíc jsem už starší osoba a dojít si v těchto mrazivých dnech třeba na nákup, to je pro mě už docela obtížné. Špatně se mi dýchá a to nemluvím o tom, že jsem minulý týden na náledí na chodníku málem uklouzla,“ uvedla pro Události247 Marie Hošková ze Znojma.

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa